اماکن تاریخی و دیدنی استان اماکن تاریخی و دیدنی استان

تاریخچه شهر زنجان 
زنجان شهرمقاومت وشهرانسانهای فرهیخته وباهوش ومهمان نواز است. شهری با چشم انداز زیبـا و موقعیت اقلیمی ویژه وبالاخره شهردیدنیها و هنرمندان. وسعت شهرستان زنجـان 13848 کیلومتر مربع و جمعیت آن 511294 نفر میباشد. شهرستان زنجان تا قبل از انقلاب اسلامی ، تنها دربخش کشاورزی فعال بود وپس از آن احداث کارخانجات صنعتی و دانشگاهها ،بافت و هویت اجتماعی واشتغال را به کشاورزی ـ صنعتی تغییر داده وبه لحاظ ساختار اجتماعی عبوراز وضعیت سنتی به مدرنیسم را تسهیل کرده است. 


اماکن تاریخی و توریستی استان زنجان 

عمارت ذوالفقاری:
مجموعه تاریخی عمارت ذوالفقاری، در مرکز بافت قدیمی شهر زنجان واقع شده است. این مجموعه شامل ساختمان های اندرونی و بیرونی است و پیش از احداث خیابان ذوالفقاری از طریق شبکه ارتباطی, طبقه همکف و زیرزمین آن به همدیگر راه داشت. این عمارت که از بناهای تاریخی و با ارزش شهر زنجان است، به سبک بناهای اواخر دوران قاجار ساخته شده است 


بنای تاریخی رختشویخانه زنجان :
این بنا در مرکز بافت تاریخی شهر و درمحلی معروف به باباجامال چوقوری ( گودال باباجمال ) ساخته شده است و از طریق کوچه فرهنگ به خیابان سعدی زنجان که به فاصله یکصدمتر، و از سمت غربی آن می گذرد راه دارد. درحال حاضر، این اثر منحصر به فرد تاریخی به موزه باستان شناسی و مردم شناسی تبدیل شده است و هر روز مورد بازدید مراجعه کنندگان قرار می گیرد. دراین محل، لباس های محلی و سنتی مردم مناطق مختلف ایران، هنرهای دستی و سنتی استان شامل چاروق، ملیله دوزی، معرق، ساخته های چوبی، فرش گلیم، چاقو، نمونه هایی از تولیدات کارگاه های کاشی سنتی، آجر وسفال سلطانیه، اشیای تاریخی و یافته های باستانی و میراث فرهنگی استان به معرض تماشای عموم گذاشته شده است. 


گنبد سلطانیه:
گنبد سلطانیه در شهر سلطانیه و در 35کیلومتری شهر زنجان واقـع شده و بنای آن بدستورسلطان محمدخدابنده ازسال704هجری قمری شروع و در مدت 9سـال در تاریخ 713 هجری قمـری پایان یافته است. این گنبد با5/48 متر ارتفاع و6/25متر قطر دهانه پس از کلیسای کاتورال سانتاماریا فلورانس ایتالیا و مسجد صوفیای ترکیه ، سومین بنای عظیم آجری تاریخی جهان است. 


پل میر بهای الدین:
این پل برروی رودخانه زنجان رود در دوره قاجاریه ساخته شده است. 


بقعه حضرت قیدار نبی (ع):
حضرت قیدار نبی(ع) منسوب به قیدار بن اسماعیل (ع) ابن ابراهیم (ع) بوده و نسبتشان با 26 واسطه به پیامبر اسلام (ص) برمی گردد. بقعه حضرت قیدار نبی(ع) در قسمت غربی شهر خدابنده و درسمت غربی خیابان امام، خیابان شهیدرجایی غربی واقع شده است . بازسازی این بنا درسال719 هجری قمری بنا به دستور بلغان خاتون ، همسر خازان خان مغول صورت پذیرفت . در حال حاضر این بقعه یکی از آثار تاریخی ملی تضمین شده است و همه روزه به خصوص شبهای جمعه زوار فراوانی از اطراف جهت زیارت و نذر و نیاز در این مکان جمع می شوند بقعه ملا حسن کاشی:
در فاصله 2.5 کیلومتری جنوب شهر سلطانیه فعلی مقبره زیبای ملا حسن کاشی قرار گرفته است. این بقعه زیبا از بیرون دارای پلان هشت ضلعی و در داخل با ترکیب و تلفیق ایوانهـای جانبی به مربـع تبدیل شده است. ایوانهای چهارگانه در طبقه اول با دهلیز زیبایی به یکدیگر مرتبط است. حاصل این ارتباط گنبد زیبایی است که در سال 973هجری قمری یعنی اواخر دوران شاه طهماسب بنا شده و درمجموع با گنبد "لله لله" مقبره شیخ صفی الدین اردیبلی قابل مقایسه است. 


مسجد سید:
مسجد و مدرسه جامع زنجان معروف به مسجد سید، درقلب بافت تاریخی و قدیمی شهر قرار گرفته است. این مسجد از ضلع غربی با بازار قیصریه, از ضلع شرقی از راه کوچه مسجد سید و از سمت شمال با خیابان شاه و سبزه میدان در ارتباط است. مجموعه مسجد و مدرسه سید توسط عبدالله میرزا دارا، پسر یازدهم فتحعلی شاه قاجار، در هنگام حکمرانی در زنجان و به سال 1242 هجری قمری احداث گردیده است. مجموعه مسجد و مدرسه سید توسط عبداله میرزا دارا پسر یازدهم فتحعـلی شـاه قاجـار ، در هنگام حکمـرانی در زنجــان و به سـال 1342هجـری قمـری احداث گردیده است .این مجموعه تاریخی یکی از بنـاهای ارزشمنــد است که برا سـاس طرح مساجد چهــار ایوانـی ساخته شده است. 


مرد نمکی:
پیکره ای که بخشی از گوشت ، پوست و مو و پوشاک و سایر لوازم آن سالم باقی مانده بود ، در سال 1372در معدن نمک چهره آباد پیدا شد. این پیکره که متعلق به زمانی حدود 1700سال پیش بوده بدلیل تجزیه آزمایشگاهی وآگاهی ازوضعیت تمدنی واوضاع اجتماعی آن زمان ، دارای اهمیت جهانـی است . هم اینک بخش تاریکـی از شرایط زندگی نیاکان ما درقبل از تاریخ ، با بررسی و کنکاش بر روی این مرد نمکی امکان هویدایی و وضوح یافته است 


غار کتله خور:
غار کتله خور که یکی از پدیده های طبیعی بسیار زیبای ایران محسوب می شود ، در 140 کیلومتری جنوب باختری زنجان در بخش گرماب قرار گرفته است. 


مجموعه بازار زنجان:
احداث این مجموعه در دوران آقا محمد خان قاجار آغاز و در سال 1216 هجری قمری در زمان فتحعلی شاه خاتمه یافته و مساجـد و سراها و گرمابه ها در سال 1324 به آن اضافه شده است. مجموعه بازار قدیمـی بصورت یک خط مستقیـم با عنوان بازار بالا و پایین به دوقسمت شرقی و غربی تقسیم شده است. 


کاروانسرا سنگی:
این کاروانسرا در منتهی علیه جنوب شرقی شهر در زمان شـاه عباس دوم احداث و هم اکنون قسمت اعظم آن از بین رفته است.نوع سقف آن از نوع پنج و هفت است. در سال 1377 این مکان به سفره خانه سنتی تبدیل گردیده ،بطوریکه علاوه برارایه امکانات پذیرایی در صبح و عصر با غذاهای سنتی در بعضی از حجره ها به معرفی و فروش صنایع دستی استان اقدام میشود.