تازه های اخبار تازه های اخبار

موزه اشیا و آثار بانك در محل شعبه سنتی بانك مسكن ارومیه راه‌اندازی می‌شود

دیدار مدیر شعب با مدیرکل میراث فرهنگی استان

ایمانی بخشایش در دیدار با مدیر کل میراث فرهنگی تعامل فی مابین بانک مسکن استان آذربایجان غربی و اداره کل میراث فرهنگی در خصوص روند مرمت و بازسازی خانه اربابی باغ سیاوش ارومیه موثرخواند وبا اشاره به اهمیت حفظ اماکن تاریخی ، نگهداری از هویت فرهنگی را وظیفه همگانی خواند وایجاد شعبه سنتی بانک در این مکان را درراستای همین امر مهم خواند

جلیل جباری مدیرکل میراث فرهنگی با حضور در ساختمان مدیریت بانک مسکن با مدیر شعب استان دیدار و گفتگو نمودند.

ایمانی بخشایش این دیدار را در ادامه تعامل فی مابین بانک مسکن استان آذربایجان غربی و اداره کل میراث فرهنگی در خصوص روند مرمت و بازسازی خانه اربابی باغ سیاوش ارومیه خواند وبا اشاره به اهمیت حفظ اماکن تاریخی ، نگهداری از هویت فرهنگی را وظیفه همگانی خواند وایجاد شعبه سنتی بانک در این مکان را درراستای همین امر مهم خواند .

مدیر شعب بانک مسکن مدیریت آذربایجان غربی با اشاره به امضای تفاهم نامه بانک مسکن استان با اداره کل میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی عنوان کرد: بر اساس این تفاهم نامه مقرر شده است با تأمین اعتبار مشترک این بنا مرمت شده طبقه اول آن به شعبه سنتی بانک مسکن و طبقه دوم آن نیز به موزه اسناد و ادوات بانک مسکن کشور تبدیل شود.

این مسئول یاد آور شد: در موزه بانک مسکن ارومیه، تعدادی از اشیاء قدیمی مانند انواع اقسام اسناد بانکی، قفلها ، وسایل تحویلداری، ماشین حساب‌ها، پرفراژها و تلفن‌های قدیمی نگهداری خواهد شد.

ایمانی بخشایش ایجاد موزه اشیا و لوازم و دستگاههای قدیمی مورد استفاده در صنعت بانکداری را بهانه ای برای نشان دادن گوشه ای از اهمیت و سختی های شغل بانکی و فراز و نشیب رشد و توسعه سخت افزاری مورد استفاده در صنعت بانکداری را به نسل جدید خواند.

ایمانی بخشایش اضافه کرد: با توجه به اتمام مراحل مرمتی و عملیات نازک کاری «در آینده نزدیک اقدامات محوطه‌سازی اطراف این موزه نیز نیز با پیگیری‌های لازم انجام خواهد شد. او ادامه داد: در حال حاضر نیز اقدامات نازک‌کاری و تزئینات داخلی این ساختمان در حال انجام بوده و تا چند ماه آینده پیش‌بینی می‌شود به بهره‌برداری برسد.

شایان ذکر است: بنای تاریخی خانه اربابی دیزج سیاوش ارومیه که در بلوار شورا واقع شده است ، قدمتی حدود ۹۰ ساله داشته و در دوران پهلوی اول و در باغ بزرگ ۶ هکتاری بصورت بنایی ویلایی در دو طبقه با ۱۸ متر طول، ۱۲ متر عرض و ۸/۵ متر ارتفاع است که به شکل مستطیل و کاملا متقارن احداث شده و در ساخت آن ازمصالحی مانند خشت، آجر، ملات ماسه و شن و در پی بنا از سنگهای لاشه استفاده شده است و از آنجائیکه متعلق به ارباب روستای دیزج سیاوش بود به همین نام نیز معروف گردیده است.

آخرین بروزرسانی 1400/6/18