تازه های اخبار تازه های اخبار

نشست خبری

نشست خبری مسئولین بانک مسکن استان مرکزی با خبرنگاران

بانک مسکن استان مرکزی در یک نشست خبری ، ویترینی از فعالیت ها و خدمات بانک مسکن را به خبرنگاران هفته نامه ها و خبرگزاری های استان ارائه دادند. در این نشست خبری که همزمان با روز خبرنگار برگزار گردید، حمید رضا دشتبانی مدیر شعب بانک مسکن استان ضمن تبریک روز خبرنگار محضر ایشان گفت؛ خبرنگاران سفیران آگاهی هستند و امیدواریم بستر اطلاع رسانی در کشور به نحوی پیش رود که با آسایش و آرامش ، نشر اطلاعات در راستای آگاه سازی مردم و جستجوی دانش صورت گیرد. وی خاطر نشان کرد بانک مسکن تنها بانک تخصصی در حوزه مسکن کشور است و این در حالی است که بخش مسکن بیش از 30 درصد اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده است . دشتبانی درابتدای سخنان خود خبر از طرح جدید عیدانه بانک مسکن به میمنت دو عید سعید فطر و قربان داده گفت ، در این طرح ، حدفاصل این دو عید سعید ، بانک ، 5 خدمت جدید به مردم ارائه می دهد که از آن جمله است : *تخصیص بیشتر اوراق سپرده ممتاز به دارندگان این حساب که تمایلی به دریافت سود ندارند*اختصاص جوایز قید قرعه کشی به مشتریانی که لااقل 6 قسط از اقساط پرداختی آنها باقی مانده و به صورت یکجا تسویه نمایند*امکان فک رهن وثایق ملکی در قبال افتتاح انواع سپرده های کوتاه مدت ویژه و بلند مدت *تغییر نام مدیون بدون واریز درصدی از مانده بدهی * بهره مندی از بخشودگی جرایم در صورت پرداخت کامل اقساط معوق.

مدیرشعب بانک مسکن استان مرکزی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره بر اینکه بانک مسکن عاملیت اجرای پروژه عظیم مسکن مهر را در کشور به عهده داشته است افزود: جمعا" 7029 میلیارد ریال اعتبار دراین بخش جهت استان تصویب گردید که معادل 7562 میلیارد ریال توسط بانک مسکن استان به متقاضیان مسکن مهر پرداخت شده است . وی گفت البته این رقم مازاد بر اعتبار مصوب بود که با توجه به حجم متقاضیان و پیگیری های انجام گرفته از سوی بانک مسکن استان ، از اعتبار سایر استان ها کسر و به متقاضیان مسکن مهردراستان مرکزی اختصاص یافت. دشتبانی افزود با این میزان اعتبار، تاکنون توانسته ایم 41459 واحد مسکونی مهر را تامین مالی نمائیم که از این تعداد، 28777 واحد در بخش ساخت مسکن مهر ، 1898 واحد دربافت فرسوده شهری ، 9875 واحد در نوسازی مسکن روستائی و 909 واحد در بخش خرید مسکن مهر از بانک مسکن استان، تسهیلات دریافت داشته اند. وی با تفکیک تسهیلات اعطائی مهر در شهرهای مختلف استان گفت ؛ در شهرهای زیر 25 هزار نفر، 8367 فقره تسهیلات به مبلغ 1728 میلیارد ریال ، در شهرهای بالای 25 هزار نفر جمعیت ، 16202 تسهیلات با اعتباری معادل 3297 میلیارد ریال و در شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران 4207 واحد مسکونی را با 965 میلیارد ریال اعتبار تامین مالی شده اند. وی افزود تا به حال 94 درصد از کل تسهیلات مهر به متقاضیان در استان پرداخت گردیده و 6 درصد مابقی ، طی ماه های آتی بسته به پیشرفت فیزیکی ساخت واحدهای مسکونی مهر به سازندگان پرداخت خواهد شد.وی خاطر نشان کرد تنها راه تامین اعتبار پروژهائی که در دست ساخت داریم ، از محل وصولی اقساط مسکن مهر خواهد بود و انتظار می رود عزیزانی که این تسهیلات را دریافت داشته اند برای برخورداری دیگر هموطنان از این امتیاز، اقساط خود را در موعد مقرر پرداخت نمایند. مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی در خصوص فروش اقساطی تسهیلات مشارکت مسکن مهر در استان مرکزی گفت ؛خوشبختانه رتبه بانک مسکن استان به لحاظ عملکردی دراعطای تسهیلات مسکن مهر، در رده دوم و به لحاظ فروش اقساطی نمودن واحدهای مسکن مهر، در رده سوم است ، که این ماحصل همدلی و تشریک مساعی پرسنل خدوم بانک در کنار دیگر سازمان های دست اندر کار در امر مسکن مهر استان می باشد. وی گفت تاکنون 30.000 واحد ازمجموعه واحدهای احداثی مسکن مهر در استان فروش اقساطی شده اند و حدود 11.300 واحد ، باقی مانده است که از دستگاه هائی چون بنیاد مسکن ، اداره کل تعاون و سازمان راه و شهرسازی انتظار داریم مادامی که سازندگان واحدها ،تسهیلات دریافتی خود را فروش اقساطی ننموده اند، از تحویل آن به متقاضیان اجتناب نمایند.

مدیر شعب بانک مسکن استان سپس به عملکرد بانک مسکن استان در چهارماهه نخست سال جاری پرداخته گفت طی این مدت 4968 فقره تسهیلات در بخش های مختلف (خرید ،ساخت و تعمیر مسکن ، فروش اقساطی سهم الشرکه مسکن ، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج ، مضاربه و...) به ارزش ریالی 1142 میلیارد ریال پرداخت نموده ایم .افزون بر آن ، تعداد 272 ضمانتنامه بانکی به ارزش تقریبی 66 میلیارد ریال صادر نموده ایم که معادل 5/5 درصد کل ضمانتنامه های صادره در بانک های مسکن کشور است. وی تصریح کرد تنوع تسهیلات بانک در بخش های مختلف ، به جهت تنوع خواسته ها و نیاز مردم از این بانک دولتی است و با مقایسه درصد سود تسهیلات بانک مسکن با نرخ سود سپرده های این بانک قابل اعطا به مشتریان محرز خواهد گردید که هدف این بانک مردمی نه فقط کسب سود بلکه در توسعه فعالیت های اقتصادی کشورو در رضایتمندی و جلب اعتماد مردم بوده است.

در ادامه، مجید امیری معاون اجرائی مدیریت شعب بانک مسکن استان مرکزی از بزرگترین افتخارات بانک مسکن در کشور را طی حدود 76 سال سابقه خدمات رسانی ، تامین مالی بیش از یک سوم واحدهای مسکونی کشور دانسته به شماری از خدمات بانک در بخش تخصیص تسهیلات اشاره نمود. وی با تشریح تسهیلات خرید ، ساخت و تعمیرات مسکن در دو بخش با سپرده و با استفاده از اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن گفت ؛ سقف تسهیلات خرید با سپرده در بانک مسکن در حال حاضر 200 میلیون ریال است که در صورت اخذ مجوزهای لازم و تصویب نهائی ، احتمال افزایش این تسهیلات بسیار زیاد است . امیری گفت سقف تسهیلات خرید از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن 350 میلیون ریال و برای زوج های جوانی که بعد ازتاریخ 17/10/92 ازدواج نموده اند 500 میلیون ریال است . وی سقف تسهیلات جعاله تعمیر مسکن را نیز 100 میلیون ریال و سقف تسهیلات ساخت برای مجتمع سازان در ازای رسوب حساب جاری را به ازای هر واحد 600 میلیون ریال عنوان نمود. امیری افزود چنان چه هر یک زن و شوهر ، پدر و فرزند  و یا مادر و فرزند بخواهد به صورت انفرادی سازی واحدی را بسازند، می توانند از محل اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تا 500 میلیون ریال برای ساخت یک واحد مسکونی دریافت دارند. وی همچنین سقف تسهیلات ساخت مسکن قابل اعطاء به تعاونی های مسکن را در مجموع( از محل رسوب یکساله مبلغ 30 میلیون ریال به ازای هر عضوبعلاوه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن) 350 میلیون دانسته گفت مزیت تسهیلات بانک مسکن ، تسهیلاتی مناسب با بهره کم و در اقساط بلند مدت است .

امیری سپس به خدمت دیگر بانک در بخش اعتباری اشاره نموده گفت ،درواحدهائی که در گذشته از بانک مسکن تسهیلات دریافت داشته اند و در سطح کشور مبایعه می شوند ، خریدار جدید می تواند همزمان با انتقال سند ،علاوه برانتقال مانده بدهی تسهیلات به نام خود ، از مابه التفاوت افزایش تسهیلات خرید مسکن نیز برخوردار گردد. وی همچنین شرایط و ضوابط انتقال مانده بدهی تسهیلات مسکن مهر را در حالت های مختلف تشریح نموده از خبرنگاران خواست ، این امکانات و تسهیلات جدید بانک را به اطلاع مردم عزیزاستان برسانند.

معاون اجرائی بانک مسکن استان در ادامه به خدمات بانک مسکن در بخش هائی به جز مسکن نیز اشاره نمود وامکانات ، خدمات و تسهیلات بانک مسکن استان را در بخش خدمات ارزی ، صدور انواع ضمانتنامه و صندوق امانات برشمرد. وی با اشاره به وضعیت مطالبات معوق بانک ناشی از اعطای تسهیلات به مردم گفت ؛ در این بخش به پاس پیگیری ها و تلاش های صورت گرفته همکارانمان در شعب و ستاد مدیریت ، عملکرد خوبی داشته ایم و از آن جا که در اعطای صحیح تسهیلات نظارت و عنایت ویژه ای صورت پذیرفته است ، کمترین میزان معوقه را در میان بانک های استان داریم . در هر حال کارکنان بانک از هیچ کوششی در وصول مطالبات و بازگرداندن منابع بانک از بدهکاران دریغ نخواهند کرد.

بابائی معاون مالی و فناوری بانک مسکن استان مرکزی ، سخنان خود را حول دو محور عنوان نمود. وی در تشریح سپرده ها ، به ویژگی ها و مزایای سه حساب *قرض الحسنه * صندوق مسکن جوانان و*سپرده ممتاز پرداخته گفت ، باید فرهنگ قرض الحسنه و تشویق مردم به پس انداز در این حساب ارزشی تقویت شود وباید ترویج کنیم که می شود با نیت خیرخواهانه و فارق از پرداختن به افزایش و کاهش درصدهای نرخ سود ، حسابی داشت که نفعش به مستمندان جامعه برسد و از محل آن حساب تسهیلاتی ضروری به افراد نیازمند اعطا نمود. وی در خصوص حساب جوانان گفت ؛ این حساب مسیر سپرده گذاری و تجمیع سرمایه های خرد را برای برخورداری از امکانات و تسهیلات مطلوب فراهم می کند و به همه خصوصا" قشر جوان می آموزد که چگونه می توان با پس اندازهای کوچک ، در آینده ای نه چندان دور ، از تسهیلات مسکن بهره مند شد. بابائی همچنین از مزایا و شرایط بی نظیر حساب ممتاز بانک مسکن و امکان بهره جستن از سود و تسهیلات این سپرده سخن گفته ، شماری از قابلیت های این نوع سپرده را برای خبرنگاران تبیین نمود.

معاون مالی و فناوری بانک مسکن در بخش دیگر سخنان خود برخی خدمات جدید بانکداری الکترونیک را در بانک مسکن توضیح داد ؛

*پرداخت اقساط ، از طریق تلفنبانک ، همراه بانک ، اینترنت بانک و نیز از طریق منوی انتقال وجه کلیه درگاه های شتابی دیگر بانک ها * پرداخت قبوض با استفاده از شناسه بارکد ، از طریق خودپرداز و همراه بانک * خرید شارژ کلیه سیم کارت های دائمی و اعتباری * افتتاح انواع حساب های قرض الحسنه ، کوتاه مدت و ممتاز در سامانه اینترنت بانک * برداشت بدون کارت از طریق درگاه های اینترنت بانک ، همراه بانک و خودپرداز*امکان اتصال چند حساب بانکی به یک کارت * امکان تعریف حواله منظم جهت پرداخت اتوماتیک انتقال وجه به حساب ها و اقساط در سررسید * ارائه انواع خدمات به شرکت های حقوقی از طریق سامانه اینترنت بانک ( بانکداری شرکتی )و...

در بخش پایانی نشست خبری بانک مسکن با خبرنگاران مطبوعاتی و خبرگذاری های استان ، آزاداندیش کارشناس روابط عمومی بانک مسکن استان ، فعالیت های فرهنگی بانک در استان را تبیین نموده گفت ؛ در ارزیابی دستگاه های اجرائی استان که توسط کارشناسان استانداری مرکزی همه ساله به انجام می رسد، بانک مسکن برای سومین سال پیاپی بین شبکه بانکی و شرکت های بیمه استان ، به مقام نخست دست یافته است . وی گفت بانک مسکن همچنین در حوزه عفاف و حجاب در بین 82 دستگاه اجرائی استان ، در بین 10 دستگاه برتر قرار گرفت. کارشناس روابط عمومی بانک مسکن از هماهنگی و همدلی سه مجموعه روابط عمومی ، پایگاه بسیج و ستاد اقامه نماز بانک مسکن استان در اجرای برنامه های فرهنگی وپاسداشت مناسبت های ملی و مذهبی درطول سال سخن گفته ، افزود؛ - برگزاری جشن تکلیف برای فرزند همکاران – جشن روز زن – روز پدر – روز دانش آموز – روز خانواده – ایستگاه های صلواتی بانک در نیمه شعبان و 22 بهمن – برگزاری مسابقات قرآن ، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه – مسابقه کتابخوانی – جزء خوانی قرآن در ماه رمضان – 10 بار ختم کامل قرآن با ترجمه ، توسط خانواده کارکنان بانک مسکن - برگزاری کلاس های آموزشی قرآن و...- اردوهای فرهنگی ورزشی – اعزام همکاران به مرقد امام (ره) و نمایشگاه بین المللی کتاب تهران – انتشار گاهامه فرهنگی و مذهبی – برگزاری منظم جلسات حلقه صالحین و... از جمله فعالیت های فرهنگی بانک مسکن استان مرکزی است که شاید لازم باشد در صدر این گزارش به دو حرکت فرهنگی – معنوی کارکنان بانک در استان اشاره داشت ؛ یکی تهیه و اهدای 120 سبد کالا به ارزش هر سبد 850.000 ریال ، به خانواده های نیازمند استان ( ازمحل درآمد شخصی کارکنان) در روز 15 رمضان و همزمان با میلاد امام حسن مجتبی (ع) و دیگری فعالیت 10 ساله صندوق کمک به نیازمندان در شعبه مرکزی بانک مسکن که با مشارکت جمعی از کارکنان بانک و با کسر ماهیانه مبلغی از حقوق ایشان ، تعدادی خانواده بی بضاعت را تحت پوشش قرار داده است . وی گفت امیدوارم خبرنگاران ،با انتشار این دو فعالیت ، به عنوان یک معروف در جامعه ، در تبلیغ و ترویج فرهنگ نوع دوستی وانفاق گام بردارند.

درپایان نشست خبری مسئولین بانک مسکن استان مرکزی با خبرنگاران ، سئوالاتی از سوی خبرنگاران محضر مدیر شعب بانک مسکن استان مطرح گردید که دشتبانی مدیر شعب استان به سئوال و ابهام های مطروحه ایشان پاسخ دادند.

آخرین بروزرسانی 1394/4/31