مدیر اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن در اراک

مدیر اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن در اراک

مدیر اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن ، درجمع مدیران ارشد بانک مسکن استان مرکزی ، به تبیین استراتژی های بانک پرداخت.

اولین سمینار هم اندیشی مدیرو معاونین مدیریت و روسای شعب و دوایر بانک مسکن استان مرکزی در سالن اجتماعات مدیریت شعب استان با هدف بررسی اهداف ، چشم اندازها و استراتژی بانک ، برگزار شد. در این سمینار که محمد حسن مرادی ریاست اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن نیز به عنوان میهمان ، به نمایندگی از سوی مدیر عامل محترم بانک حضور داشت، ابتدا حمید رضا دشتبانی مدیر شعب استان مرکزی با تبریک سال نو که سال اقتصاد و فرهنگ همراه با عزم ملی و مدیریت جهادی نام گرفته است، ویژگی ها و الزامات اقتصاد مقاومتی از دیدگاه مقام معظم رهبری را برشمرده گفت ؛ سفارش معظم له حفظ روند رو به رشد اقتصاد همراه با کاهش آسیب پذیری است . لذا ایشان در خصوص تدوین برنامه ها و امور اجرایی کشور بر حمایت از تولید ملی ، مدیریت منابع ارزی ، مدیریت مصرف ، استفاده حداکثری از زمان ، منابع و امکانات ، و حرکت بر اساس برنامه مدون، تاکید داشته و در خصوص اصلاح نظام اقتصادی کشور در سال های آتی ، مردم ایران را به اهمیت تکیه بر بخش خصوصی ، مقاوم بودن اقتصاد در برابر توطیه ها و تبیین دانشگاهی و آکادمیک مفهوم اقتصاد مقاومتی ، اقتصاد دانش بنیان و کاهش وابستگی به نفت الزام نمودند. مدیر شعب بانک مسکن استان مرکزی افزود بر همین اساس ، مدیران ارشد و در راس آن ها مدیرعامل مجرب و نیک اندیش بانک ، طی روزهای گذشته پس از نشست های تخصصی و جلسات فشرده در این خصوص ، ضمن بررسی نقش بخش مسکن در اقتصاد کشور وسهم آن در تولید ناخالص داخلی ، محورهای مهم اقتصاد مقاومتی و پیش نیازهای آن را در کنار اهداف و برنامه های بانک در سال جاری مورد ارزیابی قرار داده و به دلیل ضرورت اجرای استراتژی های بانک ، 10 هدف عملیاتی به منظور تحقق این امر مهم به همراه 2 راهبرد مورد انتظار از مدیران استان ها ارایه نموده و بر لزوم هم پیمانی مدیریت ها در تحقق این اهداف تاکید کرده اند. وی در ادامه با تشریح این اهداف و مقایسه آن با وضع موجود در مدیریت استان مرکزی افزود ، این برای اولین بار است که برنامه های استراتژیک بانک به صورت جامع و کلی ، ادارات مرکزی ، مدیریت ها و شعب بانک را شامل می شود . وی همچنین با تبیین آماری از عملکرد مدیریت استان مرکزی در بخش های مختلف گفت ، با توجه به بضاعت و ظرفیت های موجود استان و توانایی ، هم دلی و روحیه مشارکت پرسنل بانک مسکن استان ، دستیابی به اهداف مزبور در چارچوب اهداف عملیاتی ابلاغ شده دور از انتظار نخواهد بود.

درادامه محمد حسن مرادی رییس اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن در تشریح استراتژی بانک به ایراد سخن پرداخت. وی گفت کار تهیه و تدوین استراتژی بانک از مدت ها قبل با مشارکت کارشناسان ادارات مرکزی و به کارگیری ایده های نوین از بخش خصوصی در دست بررسی بوده که نهایتا" در فروردین ماه جاری با موفقیت در طراحی 12 استراتژی هدفمند برای بانک به سرانجام رسید. این استراتژی در مجموع ، 208 طرح عملیاتی برای کلیه ادارات مرکزی و مدیریت های شعب بانک دارد که بسته به نوع وظایف وتکالیف هر اداره ، اهداف عملیاتی متفاوتی دارند. مرادی گفت استراتژی بانک منتهی به سال 1395 و 5 ساله است و کمک می کند بانک مسکن طی سال های آتی به جایگاه اصلی خود در شبکه بانکی دست یابد. این در حالی است که هم اینک از مجموع 93 درصد نقدینگی که جذب منابع بانکی کشور می شود سهم بانک مسکن کمتر از 6 درصد است که این برای یگانه بانک تخصصی دولت در بخش مسکن که نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد رقم کمی است که باید افزایش یابد. وی تصریح کرد در برنامه استراتژیک بانک ، در بخش جذب منابع برای هر یک از مدیریت ها هدفی معقول معین گردیده و آن توزیع جذب منابع بر اساس برآیند میانگین منابع جذب شده توسط 11 بانک دولتی و نیمه دولتی در محدوده آن مدیریت خواهد بود. مرادی از دیگر استراتژی های بانک را ارتقای رضایت مشتری ، دستیابی به نسبت معقول تسهیلات بدون سپرده ، نسبت مطالبات غیر جاری به تسهیلات ، نسبت تسهیلات به کارکنان و نیز نسبت نیروی تحصیل کرده به کل نیروهای انسانی بانک و سرانه بودجه رفاهی مثبت برای کارکنان ، همچنین تلاش در نیل به انضباط مالی ، افزایش سهم بانک در گردش مالی و سرمایه گذاری بخش مسکن و ساختمان ، افزایش درآمدهای کارمزدی ، توسعه تسهیلات تجاری در بخش های مسکن و غیر مسکن ، توسعه تامین منابع مالی از سایر ابزارهای غیر سپرده ای و حضور در بازارهای بین المللی برشمرده ،گفت؛ مفتخریم تنها بانکی هستیم که برای آینده خود اهداف و استراتژی مدون طراحی نموده ایم . وی افزود شاید به نظر برسد اجرای مطلوب این طرح در برخی موارد برای همکاران سخت و مشکل باشد اما تجربه نشان داده است که هر کار بزرگ را ولو سخت هم باشد، می توان با افراد بزرگ و با انگیزه انجام داد .

رییس اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن سپس به مراتب اعمال اقتصاد مقاومتی در بانک پرداخته گفت ؛ چند بند از مفاد سیاست های اقتصاد مقاومتی با کار بانک در ارتباط است که از آن جمله است ؛

n تامین شرایط و فعال سازی کلیه امکانات منابع مالی و سرمایه انسانی مبتنی بر دانش داخلی یا تدوین یک سیاست درون گرای برون زا.

n
-- محور قراردادن رشد بهره وری در اقتصاد یا همان مدیریت قیمت تمام شده خدمات .

n -- مدیریت مصرف با تاکید بر الگوی مصرف که این دور از دسترس نیست لیکن لازمه اش مدیریت کردن اشتغال و سطح درآمد درکشور است. که خوشبختانه بخش اصلی سازو کار بانک (مسکن و ساختمان ) ، بالغ بر 1/15 درصد در اشتغال زایی موثر است و این بخش حدود 220 شغل مستقیم و غیر مستقیم را در خود جای داده است.

n -- شفاف سازی اقتصادو سالم سازی آن و جلوگیری از زمینه های فساد و سوی رفتار ؛ که خوشبختانه این مورد(فساد اقتصادی) در بانک مسکن به عنوان یکی از سالمترین بانک ها ، بسیار کمرنگ بوده ولی باید تلاش کنیم همین مقدار کم نیز از بین برود. این برمی گردد به ایفای نقش خوب روسای شعب در شعبه ، مراجع نظارتی و ادارات مرکزی که زمینه را برای مطلوبیت سلامت نظام اداری بانک فراهم نمایند.

محمد حسن مرادی دربخش دیگر از سخنانش خبر از اعمال تغییر در نحوه محاسبه سود مشارکت بانک با هدف سهم بری عادلانه عوامل موثر در زنجیره تولید ( مشارکت به شکل واقعی) داده گفت ؛ بناداریم به زودی با اعمال فرمولی جدید ، همه عواملی را که در مشارکت سهیم اند ، از جمله تعهدات شریک ، آورده و ارزش افزوده آورده شریک ، محاسبه عامل زمان هم در تسهیلات و هم در آورده مشتری و... را محاسبه و در شعب به کار بندیم.

مرادی در پایان مجموع عملکرد مدیریت استان مرکزی و کارکنان فهیم مدیریت را در تحقق اهداف بانک ستوده ، توجه مسیولین مدیریت استان را به رعایت مواردی مهم بدین شرح معطوف داشت. * تاکید به کنترل ورعایت مصرف n/12 بودجه * مدیریت نقدینگی در شعب * تلاش در فروش اقساطی نمودن کلیه پرونده های مشارکت مسکن مهربا پیشرفت فیزیکی بالغ بر 70 درصد و جبران درصد رشد منفی دیگر مدیریت ها در این بخش *جدیت در وصول مطالبات بانک *بالا بردن سطح دانش شغلی همکاران به ویژه مسیولین شعب از بخشنامه ها ، دستورالعمل ها و نیز از ورود و خروج منابع به و از شعبه و ...

در پایان مراسم ، چهار نفر از همکاران منتخب شعب استان مرکزی که طی سال گذشته و در طرح موج ربیع ،در زمینه جذب منابع و وصول مطالبات ، توفیق داشتند معرفی و از سوی مدیرشعب استان ، جوایزی به ایشان اهدا گردید.

آخرین بروزرسانی 1394/4/31