تازه های اخبار تازه های اخبار

با حضورمدیران شبکه بانکی و مسیولین سازمانهای مرتبط:

اولین میزگرد تخصصی هسته پژوهشی استان ایلام در سال93 برگزار شد

اولین میزگرد تخصصی هسته پژوهشی استان ایلام در سال93 با موضوع آسیب شناسی و ارایه راهکارهای نوین در راستای وصول و کاهش مطالبات سررسید گذشته و معوق بانکی ، باحضورکارشناسان استانداری، مدیران شبکه بانکی و اساتید دانشگاه استان ایلام برگزار شد.

اولین میزگرد تخصصی هسته پژوهشی استان ایلام در سال93 برگزار شد

 اولین میزگرد تخصصی هسته پژوهشی استان ایلام در سال93 با موضوع آسیب شناسی و ارایه راهکارهای نوین در راستای وصول و کاهش مطالبات سررسید گذشته و معوق بانکی ، باحضورکارشناسان استانداری، مدیران شبکه بانکی و اساتید دانشگاه استان ایلام برگزار شد.

در این میزگرد که بهروزسلیمانی - مدیر شعب استان ، صید محمد نصرالهی - معاون مدیر شعب، روسا و معاونین شعب شهرستان ایلام ،اعضای هسته پژوهش و جمعی از همکاران مدیریت نیزحضور داشتند، بهروز سلیمانی- مدیر شعب استان - در سخنانی برگزاری همایش ها و میزگردهای پژوهشی را باعث بهبود عملکرد سازمان ها و علمی نمودن امور دانست.

 وی با تاکید بر اینکه توسعه اقتصاد ملی و دست یابی به اهداف نظام بانکی نیازمند به فعلیت رساندن همه ظرفیت های نظام بانکی است اظهار داشت: استفاده از مفاهیم علمی و دانش و تجربیات دیگران در زمینه های مختلف باعث سرعت بخشیدن به انجام بهینه امور و گام برداشتن در مسیر درست خواهد بود.

مدیر شعب استان سپس با اشاره به نقش و مدیران شبکه بانکی در این همایش ،حضور آنان را باعث تفاهم ،همکاری و همیاری و دست یابی به یک اتفاق نظر مشترک در رابطه با امورات مشترک شبکه بانکی خصوصا بحث مطالبات سررسید گذشته و معوق دانست.

سلیمانی سپس به ضرورت تقویت بانکها توسط مراکز علمی و پژوهشی اشاره و گفت: تردیدی نیست که مراکز علمی و تحقیقاتی نقش سازنده ای در دست یابی بانکها به اهداف راایفای می کنند واین همایش نیز باحضور اساتید دانشگاهی استان برگزار شده تا با همفکری و تبادل نظر بین این دو حوزه ، به نتایج جامع و کاملی برسیم.

مدیر شعب استان در ادامه به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی اشاره و بیان داشت:وصول مطالبات معوق یکی از بحثهای مهم اقتصاد مقاومتی است که کلیه دستگاههای نظارتی موظف به شناسایی و پیگیری آن شده اند .

  ایشان سپس به تشریح آمارهای مرتبط با بحث همایش اشاره و اظهار داشت: برابر آمارهای موجود از سال 1384تا کنون هر ساله شاهد رشد 20درصدی مطالبات معوق در کشور بوده ایم که این یک تهدید بزرگ برای اقتصاد و شبکه بانکی می باشد.

وی افزود: درصد مطالبات معوق و سرسید گذشته مرسوم در نظام بانکی دنیا 2الی 5درصد است که این نسبت در شبکه بانکی ایران 3برابر یعنی حدود 16درصد می باشد .

مدیر شعب استان سپس به ترکیب متفاوت مطالبات معوق بانک مسکن و سایر بانکها اشاره و اظهار داشت: عمده تسهیلات پرداختی بانک مسکن در بخش مسکن مهر و روستایی بوده و از آنجا که این پرداختیها تکلیفی بوده متاسفانه در بحث بازپرداخت با مشکل مواجه شده ایم به نحوی که 30درصد کل مطالبات سررسید گذشته و معوق استان ایلام ناشی از تسهیلات پرداختی روستایی است.

وی اهم مطالبات شبکه بانکی غیر تخصصی را  تسهیلات دستوری و تکلیفی دانست که باعث افزایش مطالبات شده اند.

ایشان مسیله بعدی در این زمینه را اخذ وثایق ناکافی و گاها غیر مرتبط با موضوع تسهیلات عنوان کردو گفت: گاهی این مسیله باعث گردیده یک ملک یا زمین فاقد ارزش وثیقه یک طرح قرار گیرد که بعدا باعث مشکلات زیادی برای بانک شده است.

وی در پایان استفاده از نظرات کارشناسان حقوقی و اساتید دانشگاه ، تشکیل  و تعیین کمیته ها و دادگاههای تخصصی در حوزه بانکی، استفاده از ظرفیت های بومی نظیر نیروی انتظامی و شورای شهرو روستا، جلب حمایت دستگاههای اجرایی استان و در نهایت ایجاد باور در همکاران که وصول مطالبات منابع خالص و ارزان قیمتی است که جهت تجهیز منابع می تواند مورد استفاده قرار گیرد  از دیگر مواردی بود که مدیر شعب استان به آنها اشاره نمود.

در ادامه این همایش دکتر سایه میری از اساتید دانشگاههای ایلام و از اعضای هسته پژوهش بانک مسکن با تحلیل آماری به بحث توزیع مطالبات در کشور، روند مطالبات جاری و غیر جاری، نگاه سیستمی به مطالبات، عوامل درون سازمانی و برون سازمانی نظیر عوامل فرهنگی ، سیاستهای قوه مجریه ،بی ثباتی پول و سیاستهای دستوری  اشاره نمود.

در ادامه دکتر شیری از دیگر اساتید دانشگاهای ایلام نیز به بررسی مشکلات موجود در عملگرد بانکهادر خصوص مسایل پیش از پرداخت و در حین پرداخت تسهیلات اشاره و بسیاری از مسایل و مشکلات بانکها در زمینه افزایش مطالبات را ناشی از بی برنامه بودن وام گیرنده، نبود تعهد و وفای به عهد، تکیه بر شانس و موقعیت های باد آورده ، خوخواهی جامعه، سواستفاده از شرایط ، ریا کاری و پر رویی، عافیت طلبی و بی خیالی و در نهایت بی اعتمادی عمومی در جامعه ذکر کرد

آخرین بروزرسانی 1394/4/23