تازه های اخبار تازه های اخبار

بازدید هیات دولت از استان همدان

دکتر محمود احمدی نژاد در جمع مدیران استان همدان ،که مرتضی صالحی مدیر شعب استان همدان نیز حضور داشت اظهار داشت: باید برای ساختن ایران به استعدادها و منابع بومی متکی باشیم. در این صورت سرعت پیشرفت کشورمان چند برابر خواهد شد.

رییس‌جمهور با اشاره به وجود ظرفیت‌های بومی گسترده‌ در همدان گفت: همدان می‌تواند الگوی برنامه‌ریزی ایرانی - اسلامی برای توسعه را به کشور ارایه کند.
دکتر احمدی‌نژاد خطاب به مدیران استان خاطر نشان کرد: باید وارد فضای ذهنی جدیدی شوید تا بتوانید با طراحی الگوهای بومی کشور را به پیشرفت برسانیم.
رییس‌جمهور با تاکید بر ضرورت تهیه الگویی برای سازندگی، از ارایه الگوهای توسعه از سوی کشورهای غربی به ایران انتقاد کرد و گفت: در دوره‌ای از تاریخ نظام سلطه با تسلط دستاوردهای ظاهری داشت که آنها را به عنوان سند حقانیت راه و مسیر خود معرفی می‌کرد در حالی که این الگوها برای افزایش فاصله میان نظام سلطه و سایر ملت‌ها و همچنین تحکیم پایه‌های نظام سلطه طراحی شده است
دانست و خاطر نشان کرد: در این نظام تنها سه درصد از وضعیت خوبی برخوردارند و بقیه مردم کارگر این درصد کم هستند همچنین در این نظام درآمد سرانه به عنوان شاخص مطرح می‌شود در حالی که هیچ‌گاه درآمد سرانه برای تعیین پیشرفت حقیقی یک ملت نمی‌تواند شاخص گویایی باشد
رییس‌جمهور با اشاره به ویژگی‌های انسان در نظام اسلامی تصریح کرد: در این نظام انسان‌ها هر چقدر عزت بیشتری داشته باشند و عالم‌تر و آزاده‌تر باشند، پیشرفت می‌کنند زیرا این نظام معتقد است باید کشور را با عدالت ساخت. بنابراین ایران باید مدل توسعه خود را براساس نظام و فرهنگ بومی خود طراحی کند
رییس‌جمهور با بیان اینکه انگیزه، همت و تلاش میان مدیران استان همدان وجود دارد، گفت: قطار پیشرفت استان همدان بر روی ریلی قرار گرفته است که باید این پیشرفت با سرعت بیشتری ادامه یابد.
دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به ظرفیت‌های بسیار استان همدان اظهار داشت: استان همدان برای پیشرفت دارای ظرفیت‌های بسیاری در بخش‌های کشاورزی، صنایع تبدیلی، گردشگری و علم و فناوری است که می‌توان با برنامه‌ریزی دقیق همه ظرفیت‌های شناخته شده استان را فعال کرد.
رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه استان همدان می‌تواند صادرکننده اندیشه، فرهنگ و تولیدات فرهنگی متعالی شود، گفت: این ظرفیت در استان وجود دارد که با توجه به این موضوع می‌توان تولیدات فرهنگی مبتنی بر اندیشه اخلاقی بسیاری را در استان انجام داد.
دکتر احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود بر فعال شدن ظرفیت روستاهای استان همدان تاکید کرد و گفت: مدیران استان همدان می‌توانند با اختصاص بودجه‌ به خانوارهای روستایی این بخش را فعال کنند زیرا موضوع کشاورزی از اهمیت خاصی برخوردار است، اکنون در بسیاری از کشورهای اروپایی کشاورزی و دامداری در اولویت‌ فعالیت‌ها قرار دارد. آنها با استفاده از این ظرفیت محصولات کشاورزی بسیاری را به جهان صادر می‌کنند. ایران هم باید اقدامات لازم را در جهت تقویت ظرفیت کشاورزی انجام دهد.
رییس‌جمهور با تاکید بر توجه مدیران استان بر اهمیت موضوع خدمت به مردم خاطر نشان کرد: بالاترین افتخار خدمت به مردم است که باید قدر این فرصت الهی را دانست. همه کارها باید برای خدا انجام شود در این صورت با تغییر افق و سطح نگاه استعدادها شکوفا می‌شود. اگر خود را خدمتگزار مردم بخصوص مستضعفین و مردم بدانید همه کارها براحتی انجام می‌شود.
دکتر احمدی‌نژاد براهمیت جلوگیری از اسراف در جامعه تاکید کرد و گفت: با اینکه در دولت نهم و دهم هزینه‌های مصرفی نسبت به بودجه کاهش بسیاری یافت اما هنوز هم در جامعه اسراف وجود دارد که باید با راهکارهایی در جهت اصلاح این امر تلاش کرد
وزیر کشور با تقدیر از استقبال چشمگیر دیروز مردم از ورود رییس جمهوری و هیات دولت به همدان گفت: مردم با هوشمندی و جدیت برنامه ها و فعالیت های دولت را پیگیری و از خدمتگزاران خود حمات می کنند.
وی اقتدار و شکوه نظام اسلامی را حاصل حضور حماسی مردم در همه عرصه های انقلاب اسلامی است و اضافه کرد: حمایت مردم از نظام و اقتدار ناشی از آن موجب نگرانی آمریکا و رژیم اشغالگر قدس شده است.
وزیر کشور همچنین با ذکر درخشش همدان در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی افزود: مردم ولایت مدار این استان همواره گوش به فرمان رهبری بوده و برای رفع مشکلات آنان تلاش کرد.
وزیر کشور گفت: مردم استان همدان با داشتن مفاخر علمی، علما و مراجع و حضور در صحنه های مختلف و در دفاع مقدس با تقدیم هشت هزار شهید از جایگاه ویژه ای برخوردار است و تاکنون درخشش خود را حفظ کرده است.
فرماندار همدان نیز در این آیین با تقدیر از حضور حماسی مردم در استقبال پرشکوه از رییس جمهور و هیات دولت ، گفت: افزایش تعامل مردم ومسوولان به خصوص ایجاد زمینه ارتباط رودر رو مردم ومسوولان ارشد دولت از جمله برکات ودستارودهای ارزنده سفرهای استانی است.
حمد رضا رحیمی" در جمع خبرنگاران ، با ذکر رویکرد فرهنگی دور سوم سفرهای استانی اظهار داشت: بر اساس تاکید رییس جمهوری بر رویکرد فرهنگی دور سوم سفرهای استانی دراین سفر دو هزار و 250 میلیارد ریال برای فعالیت های بخش فرهنگ پایتخت تاریخ وتمدن ایران زمین تصویب شد.
وی افزود: این میزان اعتبار طی پنج سال علاوه بر بودجه‌فرهنگی سالیانه دستگاه‌ها، به صورت هزینه ای و عمرانی برای اجرای طرح ها و امور فرهنگی همدان در اختیار شورای برنامه ریزی و توسعه این استان قرار می‌گیرد تا حسب مورد با رعایت عدالت، ظرفیت ها و نیازها پس از تایید کمیسیون فرهنگی هیات دولت هزینه شود.
معاون رییس جمهوری موارد مصرف اعتبارات بخش فرهنگ و نیز دیگر مصوبات نشست سیزدهمین نشست دور سوم سفرهای استانی در همدان را چنین عنوان کرد:
1. ارتقا فرهنگ عمومی و توسعه کمی و کیفی فعالیت ها و فضاهای فرهنگی با تاکید بر معارف، معیارها و ارزشهای والای اسلامی.
2. توسعه وساماندهی فعالیتهای فرهنگی و دینی وتوسعه فضاها و اماکن دینی و مذهبی و تقویت فعالیتهای فرهنگی بانوان.
3. ترویج فرهنگ پایداری، ایثار و شهادت و توسعه و تقویت فعالیتها و زیرساختهای فرهنگی ایثارگران و ساماندهی مواریث فرهنگی.
4. تکمیل، تجهیز و توسعه زیرساختهای ورزشی و حمایت از ورزش حرفه ای همگانی.
5. تقویت و توسعه امور و فعالیتهای مختلف فرهنگی، دینی، سیاسی و افزایش نشاط و شادابی جوانان و نوجوانان.
6. توسعه و تقویت برنامه‌‌های دینی، قرآنی، نهج البلاغه وسیره اهل بیت علیهم السلام و توسعه و تجهیز مراکز قرآنی و مدارس علوم دینی.

فعالیت های دستگاهی فرهنگ و هنر
- اختصاص مبلغ 55 میلیارد ریال جهت فعالیت‌های قرآنی، فرهنگی و هنری،کانونهای مساجد، احداث موزه‌ هنرهای معاصر و مرمت و احیای آثار و بناهای تاریخی طی سالهای 89 و 90
- تکمیل و تجهیز 6 باب کتابخانه در سطح شهرستانهای استان در سالهای 89 و 90.
- اختصاص مبلغ 100 میلیارد ریال جهت توسع? صدا و سیمای استانی، نصب فرستنده‌های تلویزیونی، توسعه و تجهیز واحدهای سیار و ایجاد دفاتر نمایندگی خبری طی سالهای 1389 و 1390.
- اختصاص 70 میلیارد ریال جهت تکمیل ساماندهی گلزار شهدای استان و ایجاد مراکز فرهنگی در جوار گلزار شهدای و تکمیل مرکز توانبخشی و فرهنگی جانبازان و ایثارگران طی سالهای 1389 و 1390.

سرمایه گذاری و اشتغال
- تامین تسهیلات ارزان قیمت برای احداث سیلو و انبارهای مکانیزه در استان.
- اختصاص مبلغ 320 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه به متقاضیان جهت طرحهای خوداشتغالی در سال 1389.
- اختصاص مبلغ 11 هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات بانکی جهت تامین سرمایه در گردش و اتمام طرحهای نیمه تمام تولیدی.
- اختصاص مبلغ 600 میلیارد ریال تسهیلات به منظور تقویت بخش تعاون استان.
- تامین اعتبار جهت، خرید یا احداث 1000 واحد مسکونی شهری برای نیازمندان.
- تامین مبلغ 30 میلیارد ریال برای تهیه 3000 جهیزیه در استان و 900 جهیزیه.
- اختصاص مبلغ 9 میلیارد ریال برای تامین لوازم منزل 3000 نفر از محرومین.
- اختصاص مبلغ 5/22 میلیارد ریال برای تعمیر 3000 واحد مسکونی محرومین و معلولین.
- اختصاص مبلغ 56 میلیارد ریال جهت تامین وسایل کمک توانبخشی معلولین و تجهیز اردوگاه فرهنگی تربیتی معلولین و تکمیل و توسعه مجتمع فرهنگی و تربیتی فجر کمیته امداد.
- اختصاص مبلغ 200 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزا در سال 1389 از محل منابع صندوق قرض الحسنه مهر امام رضا (ع).

زیربنایی و مسکن
- اختصاص مبلغ 800 میلیارد ریال برای نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل طی سالهای 1390 تا 1394.
- اختصاص مبلغ 960 میلیارد ریال برای خرید ماشین آلات راهداری و نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل طی سالهای 1390 تا 1394.
- مطالعه اتصال ریلی شهرهای اسدآباد و تویسرکان به راه آهن غرب و تامین اعتبار لازم جهت تسریع در اجرای راه آهن ملایر به همدان و تخصیص اعتبار مورد نیاز راه آهن اراک ملایر.
- تامین 200 میلیارد ریال جهت ارتقای شاخص‌‌های توسعه عمران، توسعه و تجهیز ایستگاههای آتش نشانی، کمک به دهیاری‌‌ها و ارتقای فضای سبز و کمک به ماموریتهای وزارت کشور در استان.
- اختصاص 500 دستگاه تاکسی و 70 دستگاه اتوبوس جهت بهسازی ناوگان حمل و نقل عمومی استان طی سالهای 1390 و 1391.
- مطالعه و اجرای قطار شهری کلانشهر همدان پس از طی مراحل قانونی ( کارگروه ماده 32 )
- اختصاص مبلغ 500 میلیارد ریال برای کمک به ساماندهی و احیای بافتهای فرسوده شهری استان و توانمند سازی و ساماندهی سکونتگاههای غیر رسمی استان و کمک به طرحهای‌‌هادی روستایی.
- اختصاص 200 میلیارد ریال جهت توسعه زیرساختهای مخابراتی و ارتقای فیبر نوری و وضعیت پست شهرستانهای استان طی سالهای 89 و 90.

انرژی، صنعت و کشاورزی
- گازرسانی به حداقل 185 روستا تا پایان سال 1393.
- بررسی تامین 8 هزار بشکه نفت برای پتروشیمی پروپیلن ملایر از محل پالایشگاه اراک.
- اختصاص مبلغ 100 میلیارد ریال به منظور اجرای عملیات آب و خاک تعاونیهای تولیدی استان و اجرای شبکه‌‌های آبیاری و زهکشی.
- اختصاص مبلغ 40 میلیارد ریال جهت تکمیل و تجهیز کانونهای اسکان عشایر.
- اختصاص مبلغ 530 میلیارد ریال به منظور عملیات آبخیزداری، احداث انبارهای ذخیره سازی، احداث واحدهای بسته بندی و تقویت بنیه مالی صندوق حمایت از توسعه کشاورزی طی سالهای 89 تا 93.
- تخصیص مبلغ چهارصد میلیارد ریال به منظور تکمیل زیرساختهای صنعتی و کمک به شهرکها و نواحی صنعتی استان طی سالهای 89 تا 91.

آموزش، بهداشت و درمان
- احداث، تکمیل و تجهیز 100 سالن ورزشی و 150 نمازخانه و کتابخانه و 12 استخر شنای آموزشی طی سالهای 89 تا 91.
- احداث یک اردوگاه دانش آموزی کشوری طی سالهای 1389 و 1390.
- استانداردسازی سیستم گرمایشی 1000 کلاس طی سالهای 1389و 1390.
- تخریب و بازسازی مدارس خشتی و گلی در استان طی سالهای 1389 و 1390.
- اختصاص مبلغ 22 میلیارد ریال جهت احداث 40 زمین چمن مصنوعی فوتبال و احداث و تجهیز هنرستانهای استان در مناطق مختلف استان طی سالهای 1389 و 1390.
- تامین اعتبار تکمیل بیمارستان قلب همدان و توسعه اورژانس استان و احداث خوابگاه 400 نفره دانشجویی برای دانشگاه علوم پزشکی در سال 1390.
- اختصاص مبلغ 80 میلیارد ریال جهت احداث، تکمیل و تجهیز ساختمانهای دانشگاههای پیام نور و احداث دانشکده و احداث پژوهشکده در دانشگاه ملایر.
- اختصاص 300 میلیارد ریال جهت توسعه قضایی استان و ماموریتهای وزارت دادگستری طی سالهای 89 تا 93.
- اختصاص مبلغ 200 میلیارد ریال اعتبار جهت کمک به برنامه‌‌های فرهنگی و پایگاههای مقاومت جهت مقابله با تهدیدات جنگ نرم دشمن.
- اختصاص مبلغ 100 میلیارد ریال جهت تکمیل باغ موزه دفاع مقدس و کنگره سرداران و 8000 شهید استان همدان در سال 89.
- اختصاص مبلغ 50 میلیارد ریال به ارتش جمهوری اسلامی جهت احداث اماکن فرهنگی و تجهیز اماکن آموزشی در شهرکها و پادگانهای ارتش در استان همدان توسط استان.
- اختصاص مبلغ 50 میلیارد ریال جهت اتمام پل ورودی شهر همدان در سال 1389
- اختصاص مبلغ 15 میلیارد ریال جهت کمک به توسعه تحقیقات کشاورزی و بنیاد ملی نخبگان استان در سال89 .
استان همدان امروز میزبان هفتادوسومین سفر استانی دکتر محمود احمدی نژاد رییس جمهوری دولت های نهم ودهم بود.
سخنرانی رییس جمهوری در اجتماع پرشور مردم همدان و نیز استقبال صمیمی هزاران نفر از اهالی استان از برجستگی های این سفر بود.

حضور مدیر شعب استان وتعدادی از کارشناسان بانک مسکن در کنار وزیر مسکن وشهرسازی ومعاون وزیر جهت ارتباط مردمی
همزمان با دور سوم سفر رییس محترم جمهور و هیات دولت به استان همدان ستاد ارتباط مردمی وزارت مسکن و شهرسازی با حضور وزیر مسکن وشهرسازی مهندس مهرآبادی معاون محترم وزیر، حجت‌الاسلام نوریجانی مدیرکل بازرسی وزارت و مرتضی صالحی مدیر شعب استان ومسولان وزارتخانه و دستگاه‌های تابعه ودر محل سازمان مسکن و شهرسازی استان همدان تشکیل گردید.
این ستاد که برای رسیدگی به شکایات و مطالبات مردم در زمینه ماموریت‌های وزارت مسکن تشکیل گردید، از صبح چهارشنبه 13/5/89 کار خود را آغاز کرد.
ستاد به گونه‌ای سازماندهی شده که خواهران و برادران در دو بخش و از دو مسیر جداگانه مراحل اولیه ثبت درخواست خود را طی کرده، تا پس از بررسی‌‌های کارشناسی برای پاسخ نهایی به معاون محترم وزیر ارایه گردد.
معاونان سازمان مسکن، مدیرکل بنیاد مسکن ورییس بانک مسکن به همراه کارشناسان مربوطه در جایگاه پاسخگویی به درخواست‌ها و شکایابررسی تک‌تک موارد، نظر کارشناس خود را به مقامات ارشد وزارت متبوع اعلام می‌نمایند..

آخرین بروزرسانی 1394/4/24