اطلاعیه ها اطلاعیه ها

بازگشت

حجاب و عفاف

حجاب و عفاف

«یا ایها النبی قل لازواجک و بناتک و نسای المؤمنین یدنین علیهن من جلابیبهن ذلک ادنی ان یعرفن فلایؤذین و کان الله غفوراً رحیماً 
اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [= روسرى هاى بلند] خود را بر خویش فرو افکنند، این کار براى این که شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است; (و اگر تا کنون خطا و کوتاهى از آنها سر زده توبه کنند) خداوند همواره آمرزنده و مهربان است»
(احزاب-59) » 
عفاف و حجاب دو ارزش اخلاقی در جامعه بشری بویژه جوامع اسلامی است که همواره در کنار هم و گاه به جای هم به کار رفته اند. حجاب یک امر ظاهری و بیرونی است؛ یعنی در حقیقت پوشش ظاهری افراد، بویژه زنان را حجاب می گویند. اما عفاف و حیا، یک حالت درونی است که انسان را از گناه و حرام باز می-دارد و آثار آن در گفتار و کردار انسان نمود پیدا می کند. حجاب در حقیقت همان نمود عفاف در نوع پوشش است.
مساله پوشش و حفظ عفاف خاص دنیای اسلام و حتی دنیای ادیان توحیدی نیست. براساس زمینه فطری، حتی جوامع اولیه و به دور از تمدن و مذهب هم آن را مورد توجه خود قرار داده اند و در همه جوامع و ملل به صورت های گوناگون، کم و بیش وجود داشته است، اما با آمدن اسلام این مساله به عنوان یک حکم تکلیفی و ضروری برای زنان تعیین گردید.
بر مبنای دستورات اسلام هنگامی که زن پوشیده باوقار باشد و در روابط اجتماعی جانب عفاف و پاکدامنی را رعایت کند، افراد مغرض، جرات نخواهند کرد تا متعرض وی شوند. براساس فطرت و طبیعت انسانی، زنان از ظرافت، لطافت و جاذبیت های خاصی برخوردار هستند که عمل و رفتار آن ها می تواند مردان را به سوی خود جذب کنند. همچنان که در روایات آمده است: زن همچون ریحانه یا شاخه گلی ظریف است. اگر باغبان او را پاس ندارد، از دید و دست تعرض گلچین، مصون نمی ماند.
البته با بررسی آیات و روایات درمی یابیم که رعایت عفاف شامل مردان نیز می شود و نیز در لزوم رعایت عفاف، تفاوتی بین افراد زن و مرد وجود ندارد اما به علت طبیعت و روحیه زنان، اسلام برای آن که قدر و ارزش زن ها محفوظ باشد با مقرر داشتن حکم پوشش، زنان را از سهل الوصول بودن مصون داشته و با حجاب محدوده مطمین تری پیرامون او قرار داده است. بنابراین برای سالم سازی جامعه باید به دنبال عفت عمومی باشیم تا حجاب آگاهانه گسترش یابد تا سلامت و امنیت اجتماعی در جامعه پایدار شود.

هفته ترویج عفاف و حجاب گرامی باد
ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی بانک مسکن

 

 

ساعت : 07:11:00
تاريخ : 1395/04/22