نمایش اخبار نمایش اخبار

مدیرعامل در جمع مدیران ارشد بانک و شرکت‌ها:

شرکت های تابعه باید با مدیریت مؤثر خلق ارزش کنند

مدیرعامل بانک با تاکید بر اینکه شرکت‌های تابعه بانک مسکن باید در کنار سرمایه با «مدیریت مؤثر» خود ارزش‌افزوده ایجاد کنند گفت: ایجاد ارزش‌افزوده در شرایط فعلی که دیگر خبری از درآمدهای بالای نفتی و ارزی نیست دشوار است.

به گزارش خبرنگار ما، دکتر محمدهاشم بت‌شکن مدیرعامل در نشست هم‌اندیشی مدیران ارشد بانک و مدیران شرکت‌های گروه مالی با بیان این مطلب افزود: اگر این دو مؤلفه در کنار یکدیگر قرار گرفت شرکت موفق خواهد بود اما اگر قرار باشد صرفاً «سرمایه» در خلق ارزش‌افزوده مؤثر باشد، با سرمایه‌های نزد بانک، بدون ریسک و بدون مالیات می‌توان با سود منابعی درآمدزایی کرد. بنابراین شرکت‌ها باید برنامه‌هایی داشته باشند که در کنار سرمایه با مدیریت نیز ایجاد ارزش‌افزوده داشته باشند.
وی به تحول در انضباط مالی بانک مسکن اشاره کرد و گفت: یکی از مدیران بانک مرکزی نقل می‌کرد که آقای دکتر سیف در جلسه‌ای با حضور مدیران بانک‌های خارجی، بانک مسکن را که در دوره‌ای دچار بی‌نظمی و بی‌انضباطی مالی بود، امروز به‌عنوان الگویی برای نظام بانکی عنوان کرد؛ این صحبت از زبان دکتر سیف در جمع بانک‌دارهای خارجی ارزش بسیاری دارد و درعین‌حال کار ما را سخت‌تر می‌کند.
بت‌شکن با تاکید بر اینکه در بانک مسکن مسیله‌ای به نام شرکت‌داری و بنگاه‌داری به‌هیچ‌وجه جایگاهی ندارد افزود: این یک نقطه قوت بزرگ برای بانک است چراکه مراجع نظارتی نیز به این موضوع اذعان دارند و از ایجاد شرکت‌های تابعه بانک بر اساس فلسفه خود و با هدف زنجیره تکمیلی خدمات بانک نیز اطمینان دارند.
وی با اشاره به فعالیت 25 ساله شرکت سرمایه‌گذاری مسکن به‌عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه بانک گفت: در خصوص ایجاد گروه مالی بانک مسکن نیز آیندگان قضاوت خواهند کرد که نقطه عطفی در تحول بانک مسکن بوده و یک هلدینگ تخصصی برای اداره شرکت‌های بانک است و می‌تواند هم‌افزایی مناسب برای شرکت‌ها و بانک ایجاد کند.
مدیرعامل بانک خطاب به شرکت‌های تابعه حاضر در جمع گفت: باید بپذیریم که شرایط و فضای کسب‌وکار کشور سخت شده است چرا که درآمدهای بالای نفتی و درآمد ارزی 800 میلیارد دلاری دهه 84 تا 94 دیگر وجود ندارد؛ درعین‌حال تورم نیز کاهش یافته است بنابراین اگر در یک تصمیم سرمایه‌گذاری، «تورم در برخی موارد کار ما را توجیه می‌کرد نه لزوماً تصمیم اقتصادی به‌موقع ما»، دیگر موجودیت ندارد و ایجاد ارزش‌افزوده واقعی سخت شده است.
مدیرعامل بانک با اشاره به متوسط رشد 26 درصدی بازدهی حوزه مسکن و ساختمان در طول 26 سال گذشته، ادامه داد: در حال حاضر باید با سرمایه‌گذاری بهینه هم سرمایه‌ها در گردش باشند و هم قدرت مدیریت مؤثر نیز از جانب مدیران اعمال شود. لذا مهم این است که در کنار سرمایه، مدیریت شرکت‌ها نیز خلق ارزش کنند.
وی خطاب به مدیران شرکت‌های تابعه بانک، با طرح این سؤال که آیا محاسبه کردید که مؤلفه «مدیریت و شیوه مدیریت» هر یک از شما چقدر ارزش‌افزوده ایجاد کرده است؟ افزود: به‌عنوان‌مثال هلدینگ ساختمانی بانک باید محاسبه کند که چقدر با اعمال مدیریت، پشتیبانی و فرصت‌سازی برای شرکت‌ها، ایجاد ارزش‌افزوده کرده است؟ در غیر این صورت اینکه صرفاً با افزایش سرمایه خلق ارزش کنیم کار دشواری نیست.
بت‌شکن با اشاره به اعلام رشد اقتصادی 7.4 درصدی در 6 ماهه امسال از سوی رییس جمهور گفت: بخش عمده‌ای از این رشد مربوط به نفت، صنعت و کشاورزی است اما متاسفانه رشد بخش ساختمان منفی است. این در حالی است که در طی بیش از 3 سال گذشته عموماً درباره هر ایده‌ای که برای رونق بخش ساختمان در هیات مدیره مورد بحث و بررسی شده، موافقت‌ها و مصوبات لازم را دریافت کردیم و در حال اجرا است.
وی ادامه داد: آثار رشد منفی بخش ساختمان و مسکن دلایلی خارج از این سیاست‌گذاری‌ها دارد از جمله اینکه وقتی نرخ سود بانکی 24 درصد باشد انبوه‌ساز خیلی علاقه‌مند به تزریق سرمایه خود در بخش ساختمان ندارد.
مدیرعامل بانک، شرکت‌های تابعه بانک مسکن را در سه گروه «ساخت‌وساز و املاک‌ومستغلات»، «شرکت‌های خدمات مالی غیربانکی» و «خدمات وظیفه‌ای» طبقه‌بندی کرد و گفت: قطعاً از شرکت‌هایی که در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند و شرکت‌های ساختمانی انتظار سودآوری داریم؛ مگر یک مدیر بورسی می‌تواند برای بانک سودآور نباشد؟ البته این سودآوری باید در مسیر و ریل اصلی فعالیتی که بانک و گروه مالی بانک برای شرکت‌ها ترسیم می‌کنند، باشد. ضمن اینکه قطعاً بانک مسکن هم در چارچوب ضوابط، از شرکت‌ها حمایت مالی می‌کند.
بت‌شکن ضمن درخواست از شرکت‌ها برای تعریف برنامه‌های توسعه‌ای در آستانه برگزاری مجامع عمومی خود خطاب به مدیران شرکت‌های تابعه گفت: مدیران شرکت‌ها نسبت به تعریف پروژه‌هایی اقدام کنند که قابلیت حمایت از سوی بانک را داشته باشند.
وی در پایان ضمن تشکر از مدیران بانک و شرکت‌های تابعه گفت: خوشنامی بانک و شرکت‌های تابعه قطعاً مرهون زحمات شماست.
عضو هیات مدیره اعلام کرد:
عملیات بررسی پروند شرکت‌ها برای پرداخت تسهیلات در کمیته اعتبارات

در ادامه این نشست عضو هیات مدیره بانک با اشاره به برگزاری جلسات هفتگی کمیته اعتباری گفت: در این جلسات پرونده شرکت‌ها بررسی می‌شود و عملیات پرداخت تسهیلات در جریان قرار دارد.
علیرضا بلگوری عضو هیات مدیره بانک بیان کرد: طی سه سال اخیر تمام تلاش خود را انجام دادیم تا این هم‌افزایی را بین شرکت‌های تابعه و بانک مسکن ایجاد کنیم که خوشبختانه در این زمینه تعامل خوبی بین طرفین مشاهده می‌شود تا شرایطی که در بضاعت یک بانک دولتی با همه مقررات و بحث‌های نظارتی وجود دارد فراهم شود.
وی با اشاره به برگزاری جلسات هفتگی کمیته اعتباری گفت: پرونده شرکت‌ها در این جلسات بررسی می‌شود و عملیات پرداخت تسهیلات در جریان قرار دارد؛ از طرفی شرکت‌ها پروژه‌هایی از گذشته داشتند و خروج از آن پروژه‌ها واقعاً زمان‌بر است که بر حسب سیاست‌هایی، در مرحله اجرا هستند و با توجه به رکود حاضر تا حد امکان باید از آن‌ها حمایت کنیم.
بلگوری با تاکید بر اینکه البته باید شرکت‌ها با استفاده از سایر ظرفیت‌های خارج از بانک تلاش کنند از این شرایط خارج شوند افزود: شرکت‌ها باید به دنبال تعریف پروژه‌هایی باشند تا بازار مصرف داشته باشند.
عضو هیات مدیره بانک گفت: اگر جانمایی پروژه‌ها نیز به‌درستی انجام شود بانک می‌تواند این پروژه‌ها را با نرخ سود 18 درصد تامین مالی کند. در مواردی هم که امکان حمایت‌های بانکی نیست باید با استفاده از سایر ظرفیت‌ها، خود را از دوران گذار خارج کنند.


مدیر امور اعتباری بانک:
لزوم توجه شرکت‌ها به مناطق بافت فرسوده برای سرمایه‌گذاری

مدیر امور اعتباری بانک گفت: با توجه به اینکه طبق سیاست‌های دولت در سال آینده قرار است 30 درصد از کل تسهیلات بخش مسکن به مناطق بافت فرسوده پرداخت شود از شرکت‌ها انتظار داریم از این ظرفیت مهم استفاده کنند.
در ادامه این نشست نادر قاسمی مدیر امور اعتباری گفت: یکی از ماموریت‌های اصلی بانک طبق دستور مدیرعامل در بخش پرداخت تسهیلات هم برای مجموعه بانک و هم برای شرکت تامین سرمایه، پرداخت تسهیلات با هدف تامین مسکن برای اقشار میان درآمد جامعه و فاصله گرفتن از تسهیلات تجاری، هتلداری و گردشگری و همچنین تسهیلات واحدهای مسکونی لوکس بود که امیدواریم در برنامه‌های آتی شرکت نیز در دستور کار قرار گیرد.
وی با تاکید بر نقش مسکن به‌عنوان پیشران خروج از رکود کشور گفت: در همین راستا هدف سال جاری پرداخت تسهیلات در حوزه ساخت مسکن است و از شرکت‌های سرمایه‌گذاری مسکن نیز انتظار می‌رود این رویکرد را به‌عنوان انبوه‌سازان حرفه‌ای در پیش بگیرند.
مدیر امور اعتباری با بیان اینکه اخیراً رویکرد شرکت‌ها به جای تولید مسکن در جهت تسهیلات سرمایه در گردش سوق پیدا کرده است گفت: بر اساس دستورالعمل‌های اخیر بانک مرکزی محدودیت‌هایی در پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش وجود دارد که پیشنهاد ما این است این تسهیلات در جهت ساخت واحدهای مسکونی سوق داده شود.
قاسمی افزود: در بحث وثیقه با تعاملی که با شرکت سرمایه‌گذاری مسکن صورت گرفته حدود 190 میلیارد تومان از سهام شرکت‌ها به‌عنوان وثایق تسهیلات در نظر گرفته شده و در این زمینه مشکل وجود ندارد.
وی افزود: با توجه به اینکه طبق سیاست‌های دولت در سال آینده قرار است 30 درصد از کل تسهیلات بخش مسکن به مناطق بافت فرسوده پرداخت شود از شرکت‌ها انتظار داریم از این ظرفیت مهم استفاده کنند.
مدیر امور اعتبارات بانک مسکن گفت: میزان تسهیلات مصرفی که شرکت سرمایه‌گذاری مسکن استفاده کرده نشان از تعامل بانک و شرکت‌های زیرمجموعه دارد به‌این‌ترتیب که در سال 92 فقط 19 میلیارد تومان تسهیلات به شرکت پرداخت شده که این میزان در سال 93 به 389 میلیارد تومان رسیده است. در سال 94 نیز به دلیل اینکه بسیاری از شرکت‌ها با مطالبات معوق مواجه شدند از این تسهیلات تا سقف 30 درصد استفاده کردند اما با احتساب سال جاری، حدود 117 میلیارد تومان تسهیلات از طرف بانک به شرکت‌های سرمایه‌گذاری پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینکه 3 هزار میلیارد تومان در بخش بدون سپرده در سال 94 تسهیلات پرداخت شد که در سال 95 این میزان تا آبان ماه به 4 هزار میلیارد تومان رسیده است افزود: میزان مصرف کل تسهیلات بدون سپرده تا آبان ماه نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته 349 درصد افزایش داشته است.
قاسمی با بیان اینکه در سال جاری تسهیلات بخش مسکن و ساختمان 307 درصد رشد داشته است افزود: این رقم در حوزه عقود مشارکتی 306 درصد افزایش داشته است که متاسفانه بیش از 90 درصد در حوزه سنتی بوده و فقط 2 درصد در حوزه صنعتی بوده است.
وی تاکید کرد: حوزه اعتباری بانک آمادگی کامل برای پرداخت تسهیلات به شرکت‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های گروه مالی در چارچوب سیاست‌ها و دستورالعمل‌ها با رعایت اصل اعتبارسنجی و سایر مقررات را دارد.


مدیر امور طرح و برنامه بانک خبر داد
افتتاح 124 هزار فقر حساب در صندوق پس‌انداز مسکن یکم

مدیر امور طرح و برنامه بانک گفت: از ابتدای تاسیس صندوق پس‌انداز مسکن یکم تا 6 آبان ماه 124 هزار و 158 فقره بوده است.
در ادامه این نشست محمدحسن مرادی مدیر امور طرح و برنامه با ارایه آماری از صندوق حساب پس‌انداز مسکن یکم گفت: تعداد حساب‌های افتتاحی از خرداد سال 94 که این صندوق راه‌اندازی شد تا 6 آبان ماه امسال 124 هزار و 658 فقره بوده و پیش‌بینی می‌شود این میزان پایان سال به 160 هزار فقره برسد.
وی با بیان اینکه یکی از معیارهای توسعه‌یافتگی داشتن سرپناه است که در همه دوران اهمیت داشته گفت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری با به‌کار بردن روش‌های صنعتی و جدید ساخت باید تلاش کنند تا پروژه‌ها را در زمان کوتاه‌تری به ثمر برسانند و از فناوری‌های نوین نیز در کاهش قیمت تمام شده استفاده کنند.
مدیر امور طرح و برنامه با تشریح روند سن جمعیتی طی سال‌های 55 و 90 گفت: بررسی این آمار نشان می‌دهد در گذشته جمعیت سنی جوان بود و افراد مسن کمتر بودند اما در حال حاضر این روند برعکس شده و جامعه مسن کشور در حال افزایش است.
وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود تا 25 سال آینده جمعیت ایران از 100 میلیون نفر عبور کند گفت: پیش‌بینی می‌شود تا سال 1420 جمعیت ایران از 120 میلیون نفر عبور خواهد کرد؛ ضمن اینکه روند شهرنشینی و روستانشینی حکایت از آن دارد که تمایل به شهرنشینی در حال افزایش است.
مرادی گفت: ضمن افزایش جمیت، بُعد خانوار نیز در حال کوچک‌تر شدن است که این نیاز به مسکن را در سال‌های آینده افزایش می‌دهد و طبق برآوردهای طرح جامع مسکن سالانه حدود 1 میلیون مسکن در ایران نیاز است.
مدیر امور طرح و برنامه بانک گفت: از بازه زمانی بهار 72 تا زمستان 92 قیمت زمین 92 برابر، قیمت واحد مسکونی 83 برابر، اجاره‌بهای یک واحد 100 متری 74 برابر، شاخص قیمت مصرف‌کننده (تورم) 46 برابر شده و این در حالی است که حداقل حقوق تنها 68 برابر شده و این بدان معنی است که استطاعت خانوارها در تهیه مسکن و پرداخت اقساط تسهیلات بانکی به‌تناسب کاهش یافته است.
از سوی مدیرعامل گروه مالی صورت گرفت
تشریح فعالیت گروه مالی در چهار سال اخیر

مدیرعامل گروه مالی، با تشریح فعالیت این گروه و ارایه عملکرد چهارساله شرکت در حضور مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک مسکن، برنامه‌های آتی گروه مالی را نیز اعلام کرد.
در ادامه این نشست مصطفی ازگلی مدیرعامل گروه مالی بانک گفت: ازآنجاکه رسالت اصلی و فلسفه وجودی بانک مسکن تامین مالی بخش مسکن برای اقشار میان درآمدی و دهک‌های پایین جامعه است؛ فعالیت‌ها و خدمات مالی در بازار پول و سرمایه توسط این شرکت در این رسالت مطابقت دارد.
نایب‌رییس هیات مدیره گروه مالی اظهار کرد: گروه مالی بانک قرار شد با هدف ارایه خدمات مالی غیربانکی از طریق بازار سرمایه پایه‌گذاری شود و این نقش مهم را ایفا کند؛ برای ایفای این نقش یک استراتژی تحول، ارایه و به تصویب رسید که طی سه سال اخیر اجرایی شد. در این استراتژی تحول شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری بانک مسکن، از یک هلدینگ عملیاتی و چندبخشی به گروه مالی تبدیل شد. هلدینگ عملیاتی چندبخشی که کار سرمایه‌گذاری انجام می‌داد بنا به اقتضایات زمان خود صرفاً برای سرمایه‌گذاری به سودآوری فکر می‌کرد اما در یک مقطعی قرار شد فعالیت‌های غیرمرتبط با حوزه ساخت‌وساز ولو سودآور، حذف شوند.
وی ادامه داد: از سوی دیگر شرکت‌های کوچک با ماموریت مشابه مقرر شد به شرکت‌های توانمند و مکمل تبدیل شوند؛ همچنین حضور مستقیم و عملیاتی در مسکن باید در جهت ابزارسازی و نهادسازی در حوزه مسکن و شهرسازی سوق پیدا کند. ضمن اینکه درآمدزایی از محل نوسان‌گیری از بازار قرار شد به درآمدزایی از محل تامین مالی و ارایه ابزارهای جدید تبدیل شود. همچنین قرار شد ماموریت هلدینگ ساختمانی از هر نوع ساخت‌وساز به تهیه مسکن برای حمایت از اقشار میان درآمدی تغییر جهت دهد و ضمن تمرکز بر مسکونی سازی، از تجاری‌سازی و اداری‌سازی فاصله بگیرد که هم‌افزایی بین مجموعه و بانک را افزایش می‌دهد.
ازگلی اظهار کرد: حمایت بانک از واحدهای تجاری، اداری و حتی واحدهای مسکونی لوکس یا امکان‌پذیر نیست یا اگر امکان‌پذیر باشد به‌قدری کم‌رنگ است که اثرگذار نیست بنابراین باید مسیری را طراحی کنیم و در آن گام برداریم که قابلیت فعالیت بانک با شرکت‌ها به‌طور کامل برقرار باشد.
مدیرعامل گروه مالی بانک مسکن ادامه داد: در همین راستا سلسله فعالیت‌ها و نقشه‌های عملیاتی برای ساماندهی شرکت‌های زیرمجموعه بانک و گروه مالی آغاز شده است. در حال حاضر بخش عمده شرکت‌ها تحت مالکیت گروه مالی و برخی نیز همچنان تحت مالکیت بانک است و اداره آن‌ها به‌صورت وکالتی به گروه واگذار شده است.
وی افزود: از مجموع 36 شرکت زیرمجموعه بانک و گروه مالی، حدود 13 شرکت منحل شدند یا در حال تسویه و بعضاً ادغام در سایر شرکت‌های در حال فعالیت هستند؛ از طرف دیگر شرکت‌هایی که نبود آن‌ها در بخش تامین مالی مسکن به شدت احساس می‌شد ایجاد شدند که بزرگ‌ترین آن‌ها شرکت تامین سرمایه بانک مسکن بود که با سرمایه 2 هزار میلیارد ریال تاسیس شد و طی یک و نیم سال فعالیت، عملکرد خیلی خوبی داشت.
این مقام مسوول در گروه مالی با تاکید بر کاهش تعداد شرکت‌های زیرمجموعه افزود: در همین راستا در شرکت‌هایی که منطبق با فعالیت بانک بودند متمرکز شدیم و برای آن‌ها برنامه‌های توسعه تدوین شد که بخشی از این برنامه‌ها به اجرا درآمد و برخی نیز در مراحل اجرایی قرار دارند.
ازگلی افزود: برای ایفای نقش در تامین مالی از بازار سرمایه شبیه آنچه همچون تامین مالی از بازار پول، نیازمند نهادها و ابزارهای جدید هستیم، به همین دلیل نهادهای جدید طراحی و ایجاد کردیم که طی سه سال گذشته با حمایت مدیرعامل و هیات مدیره بانک تا حد قابل قبولی توسعه پیدا کرد. شرکت تامین سرمایه موفق شد با همکاری نزدیک با بانک مسکن افق بازار اوراق رهنی را برای نخستین بار در تاریخ کشور باز کند.
وی گفت: همچنین صندوق‌های زمین و ساختمان با تمام مشکلاتی که داشت و همچنان بخشی از این مشکلات وجود دارد تا حد امکان توسعه یافتند که البته در شرایط رونق نیاز به تاسیس این صندوق‌ها بیش‌ازپیش خواهد بود؛ علاوه بر این انواع صکوک برای تامین مالی بخش مسکن، راه، شهرسازی و زیرساختی منتشر شد که انتشار این اوراق در وسعت بیشتر در دست اقدام است که تا پایان سال منتشر می‌شوند.
ازگلی ضمن تشریح فعالیت کارگزاری بانک مسکن افزود: با توجه به اینکه تعداد کارگزاری‌های خصوصی در بازار بورس به مراتب بیشتر از کارگزاری‌های دولتی است پس قاعدتاً وقتی یک کارگزاری دولتی ایجاد می‌شود انتظار متفاوت‌تری باید از آن داشت؛ در این زمینه کارگزاری بانک مسکن تا پیش از این همانند کارگزاری‌های بخش خصوصی فعالیت می‌کرد که در این شرایط انتساب آن به یک مجموعه بزرگ چون بانک مسکن خاصیت و نتیجه‌ای ندارد.
وی ادامه داد: در همین راستا اخیراً توسعه کارگزاری به‌گونه‌ای انجام شد که انتساب آن به بانک مسکن را بیشتر به منصه ظهور گذاشت و در حال حاضر کارگزاری گروه مالی به کمک بانک مسکن بخش عمده‌ای از منابع بانک را تحت مدیریت دارد. هر چند کارگزاری بانک مسکن ابزاری است که در بازار سرمایه پایه‌گذاری شده اما نتایج آن هم به بازار سرمایه و هم به بازار پول برگشته است که نماد بزرگی از هم‌افزایی این شرکت و بانک است.
مدیرعامل گروه مالی از سرمایه‌گذاری مشترک به شرکت تامین سرمایه و کارگزاری بانک خبر داد و افزود: در این زمینه نرم‌افزاری در حال طراحی است که تمام شعب بانک مسکن به‌صورت برخط (آنلاین) به بازار سرمایه متصل می‌شوند و می‌توانند محصولات بازار سرمایه را مستقیم از بازار سرمایه به مشتریان بفروشند که برای نخستین بار در نظام بانکی در بانک مسکن رخ خواهد داد.
نایب‌رییس هیات مدیره گروه مالی بانک مسکن گفت: گروه ساختمانی نیز با یک تغییر رویکرد مهمی مواجه شد که اصول این تغییر مشخص شده و در برنامه‌ریزی شرکت‌های تابعه گروه ساختمانی به‌وضوح قابل مشاهده و پیگیری است. گروه بیمه‌ای نیز طی چند سال گذشته متحول شده که البته برنامه‌های بسیار مهم‌تری برای آینده این گروه پیش‌بینی شده است.
ازگلی ایفای نقش راهبری برای شرکت‌های تابعه بانک را از دیگر اقدامات مهم طی سال اخیر عنوان کرد و گفت: سه سال گذشته گزارشی که از شرکت صرافی داده می‌شد با ده‌ها میلیارد زیان انباشته بود و حتی مباحثی مبنی بر لغو فعالیت این شرکت مطرح بود اما با تغییر رویکرد و استراتژی و حمایت هیات مدیره بانک مسکن امسال شاهد سود 250 میلیارد ریالی برای شرکت هستیم درحالی‌که ما تصور می‌کردیم بعد از برجام فعالیت این شرکت باید محدود شود اما توسعه فعالیت‌ها و سودآوری شرکت قابل‌تقدیر است.
مدیرعامل گروه مالی ادامه داد: شرکت ناواکو، شرکت مسکن‌گستر و شرکت خدمات پشتیبانی نیز از شرکت‌هایی بودند که طی این چند سال تفاوتی در خط‌مشی‌های آن‌ها ایجاد شد که برخی از آن‌ها به ثمر نشست و نتایج برخی از آن‌ها اخیراً مشاهده می‌شود که به‌طور خاص فعالیت‌های شرکت مسکن گستر مدتی به دلیل بحث‌های نبود مجوزهای لازم از طرف مقام‌های مسوول محدود شده بود که اخیراً با پیگیری مجوزهای لازم بر مبنای اصول جدید تهیه شده و این شرکت توسعه فعالیت می‌دهد.
وی تاکید کرد: برای دوره‌های آتی، راه‌اندازی صندوق‌های املاک و مستغلات، توسعه مدل مدیریت دارایی‌ها منطبق با اقتصاد مقاومتی، راه‌اندازی لیزینگ مسکن با مجوز بانک مرکزی، توسعه ابزارهای جدید تامین مالی در ماه‌های آینده، بازآفرینی نقش و جایگاه هلدینگ ساختمانی در حوزه‌های جغرافیایی تحت پوشش و نظارت بر بهبود عملکردها در دستور کار قرار دارد.
مدیرعامل گروه مالی، همچنین ایجاد کمیته‌های حسابرسی با هدف تقویت نظارت بر عملکرد را از دیگر اقدامات مهم گروه مالی در آینده اعلام کرد.
مدیرعامل اسبق بانک مسکن:
روش‌های جدید سرمایه‌گذاری در ساخت‌وساز باید تبیین شود

مدیرعامل اسبق بانک مسکن با اشاره به رکود و شرایط دشوار اقتصادی خطاب به شرکت‌های ساختمانی تابعه بانک مسکن گفت: باید به راه‌حل‌هایی برسید تا زمینه‌ها و روش‌های جدید سرمایه‌گذاری در عرصه ساخت‌وساز را تبیین و جستجوی کنید.
همچنین در پایان این نشست احمد فرشچیان مدیرعامل اسبق بانک مسکن، گفت: واقعیت این است که در حال حاضر دچار رکودی شدیم که بسیار متفاوت از دوران رکود قبل و بعد از انقلاب بود. با توجه به اینکه دوران این رکود بسیار طولانی شد بنابراین با شرایط متفاوت نسبت به گذشته مواجه هستیم.
وی با اشاره فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری مسکن گفت: این شرکت با هدف تولید انبوه مسکن در سطح کشور ایجاد شد که عملکرد آن منطبق با فعالیت‌های بانک بود و باعث شد بین 40 تا 50 هزار واحد مسکونی برای طبقه متوسط جامعه تولید شود.
مدیرعامل اسبق بانک مسکن ادامه داد: در دورانی شرکت سرمایه‌گذاری مسکن مقداری از اهداف خود فاصله گرفت و با توجه به اینکه یک شرکت دولتی بود شرایط حمایت از آن وجود داشت اما بعدازاینکه وارد بورس شد مقداری محدودیت در حمایت از شرکت به وجود آمد.
فرشچیان با بیان اینکه در حال حاضر و در شرایط رکود فعلی، منابع شرکت‌ها قفل شده است درعین‌حال انتظارات زیادی از بانک وجود دارد افزود: به دلیل مشکلات شرکت‌های تابعه، بانک تمام‌قد وارد عرصه شد و تا آنجا که قوانین و مقررات به مدیرعامل اجازه می‌دهد از شرکت‌ها حمایت می‌شود به‌طوری‌که در 9 ماهه امسال این حمایت‌ها کاملاً محسوس بوده است.
مدیرعامل اسبق بانک مسکن با اشاره به اینکه بعضی از درخواست‌های شرکت‌های تابعه از بانک قطعاً عملی نیست، گفت: بانک مسکن تحت چه شرایط و چه عقودی تسهیلات ساخت‌وساز به شرکت‌ها پرداخت کند؟ در هر حال شرایط سخت است و با کمک مدیران شرکت‌ها، اعضای هیات مدیره آن‌ها و مدیران ارشد ستاد بانک مسکن باید به راه‌حل‌هایی برسید تا زمینه‌ها و روش‌های جدید سرمایه‌گذاری در عرصه ساخت‌وساز را تبیین و جستجوی کنید.
وی اظهار امیدواری کرد تا در سال‌های آینده اهداف تعیین‌شده به‌ویژه در حوزه سرمایه‌گذاری در عرصه ساخت‌وساز در جهت ایجاد رونق در این بخش، حاصل شود.
لازم به ذکر است، احمد فرشچیان در سال‌های 1368 تا 1384 به مدت 16 سال مدیرعامل بانک مسکن بود.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک مسکن:
چرخه تولید مسکن در کشور برای سرمایه گذاران اقتصادی نیست
محسن فاضلیان در نشست هم‌اندیشی مدیران ارشد بانک و مدیران شرکت‌های گروه مالی این بانک که در بابلسر برگزار شد گفت: گروه مالی بانک مسکن و شرکت تامین سرمایه باید راه حل‌هایی را ارایه دهند تا بخشی از مشکلات تامین مالی بخش مرتفع شود.
وی افزود: به هر ترتیب یک سوال اصلی مطرح می‌شود که آیا می‌توان تامین مالی را به عنوان بخش کلیدی چرخه تولید مسکن و اقتصاد مسکن تلقی کنیم یا خیر؟ بدون اغراق تامین مالی بخش اصلی و کلیدی از چرخه تولید و اقتصاد مسکن است اما چرا در بخش تامین مالی با چالش مواجه هستیم؟ ایجاد مشکل در تامین مالی پروژه‌ها به دلیل این است که چرخه تولید مسکن در کشور برای سرمایه گذاران اقتصادی نیست و باید راهکارهایی در پیش گرفت تا سیکل تولید مسکن اقتصادی شود چراکه تنها در این صورت تامین مالی بخش معنا پیدا می کند.
مدیرعامل شرکت تامین سرمایه ادامه داد: به همت مدیرعامل بانک در ادامه‌ی تلاش آقای فرشچیان مدیرعامل اسبق بانک مسکن، گروه مالی و شرکت تامین سرمایه این بانک بنیان گذاری شد که امیدواریم روند فعالیت این شرکت‌ها در آینده به نفع اقتصاد مسکن کشور باشد.
فاضلیان با تشریح عملکرد شرکت تامین سرمایه مسکن در مدت یک سال و نیم گذشته از تاسیس آن گفت: با وجود اینکه فقط  یکسال و نیم از زمان تاسیس این شرکت می‌گذرد، امروز حدود 5000 میلیارد ریال پرتفوی تامین مالی شرکت تامین سرمایه است و برای سال مالی جاری تامین مالی حدود 10 هزار میلیارد ریال پیش بینی شده است.
وی افزود: در حال حاضر شرکت تامین سرمایه ابزارهای صکوک اجاره، صکوک مشارکت، صکوک مرابحه، صکوک استصناع، اوراق رهنی، اوراق سلف موازی و نهادهای سپرده را در بازار سرمایه ارایه می دهد که در خصوص هر یک از این اوراق پروژه‌های مختلف در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت تامین سرمایه افزود: در حدود 8 سال پیش بحث میزان تامین مالی پروژه ها حدود 200 تا 300 میلیارد تومان بود اما امروز 2000 میلیارد تومان اوراق اجاره آموزش و پروش توسط شبکه صندوق‌های سرمایه گذاری در کشور پذیره نویسی شد و قطعا در 5 سال آینده اتفاقات بزرگتری خواهد افتاد و نیاز به تامین مالی بیشتر خواهد بود.

 

آخرین بروزرسانی 1395/10/25