نمایش اخبار نمایش اخبار

در جلسه با مدیریت مالی

دکتر بت شکن : تهیه صورت های مالی اختصاصی و مستقل برای هر استان نتایج مطلوبی در پی خواهد داشت

با تهیه صورت های مالی اختصاصی و مستقل برای هر استان ، میزان سودآوری و اقتصادی عمل کردن آن استان مشخص و از این نتایج می توان به عنوان شاخص هایی در مجامع ارزیابی عملکرد بهره برد.

به گزارش خبرنگار ما ، دکتر محمدهاشم بت شکن مدیرعامل بانک این مطلب را در مراسم معرفی صابر عسکرپور به عنوان مدیر امور مالی بانک که با حضور ‌عضو هیات مدیره ، مشاور مدیرعامل و مدیر امور حراست، مسوولان، کارشناسان و روسای دوایر ادارات حسابداری و بودجه ،‌ خزانه و نقدینگی و مهندسی مالی و حسابداری مدیریت عنوان کرد.
وی با اشاره به نقش حساس حوزه مالی در بانک گفت : باتوجه به اینکه تصمیم گیری های اصلی در بانک در دو حوزه « اعتباری و مالی » می باشد ، حوزه مالی متولی یکی از مهم ترین تصمیمات بانک یعنی نقدینگی و ریسک حاصل از آن است.
مدیر عامل بانک در ادامه محرمانگی ، انضباط ، دقت ، شفافیت ، قابلیت اتکا ، کنترل های داخلی و اقتصادی بودن را شاخص هایی برشمرد که حوزه مالی باید خود را با آنها منطبق سازد.
دکتر بت شکن مشکلات حال حاضر بانک در حوزه تسهیلات ارزی و مناطق آزاد را ناشی از عدم حضور و نظارت حوزه مالی در پرداخت تسهیلات به حوزه های غیرتخصصی بانک عنوان کرد و افزود : این گلایه از حوزه مالی وجود دارد که چرا در مقطعی از زمان که منابعی وجود نداشت و بانک نیز با اضافه برداشت فعالیت می کرد تسهیلات پرداخت شده است.
وی بازپرداخت طولانی اقساط تسهیلات و مدت زمان کوتاه سپرده گذاری را از دیگر مشکلات عنوان و تصریح کرد : این تطبیق زمانی همواره در بانک مسکن مشکل بوده است ولیکن در سال های اخیر تیم مدیریتی بانک تلاش کرده این مشکل بوجود نیاید. 
مدیر عامل بانک با تاکید بر نقش و نظارت حوزه مالی برای معرفی هر محصول جدید اظهار داشت : هر تصمیمی در بانک باید در حوزه مالی از تمامی جوانب سودآوری ، تحلیل هزینه و اقتصادی بودن بررسی و سپس برای اظهار نظر به هیات مدیره معرفی شود .
دکتر بت شکن وجود دایره تمرکز امور مجامع در حوزه مالی را اتفاق خوبی عنوان کرد و افزود : وظیفه گروه مالی بانک، اداری است و باتوجه به وجود مرکزی با هدف تمرکز اقدامات ، اطلاعات و فعالیت های این شرکت ها در حوزه مالی انتظار این است که اگر هیات مدیره خواستار هر گزارشی در هر زمانی از هر یک از شرکت ها شد در همان لحظه ارایه شود.
دکتر بت شکن عملکرد حوزه مالی در انتشار اوراق بهادار و رهنی را مطلوب عنوان کرد و خواستار پیشبرد بانک با اقدامات مناسب این حوزه شد.
وی در ادامه از تهیه صورت های مالی منطبق بر استاندارهایIFRS ، تعیین و تکلیف یارانه مسکن مهر ، تعامل با نهادهای نظارتی تخصصی از جمله بانک مرکزی و ‌دیوان محاسبات، کمک به شرکت ناواکو ، بودجه ریزی بر مبنای عملکرد ، تمرکز بر قیمت تمام شده منابع و پیگیری افزایش سرمایه و توجه به میزان سودآوری بانک به عنوان اولویت های بانک در حوزه مالی یاد کرد.
دکتر بت شکن در پایان سخنان خود بر اهمیت ارتباط و تعامل سازنده بین ادارات ذیربط در حوزه مالی با اداره کل حسابرسی داخلی تاکید کرد.
 
 عضو هیات مدیره
بررسی تمامی جوانب یک محصول قبل از معرفی آن نشان از اهمیت حوزه مالی دارد

علیرضا بلگوری عضو هیات مدیره درخصوص اهمیت حوزه مالی در بانک ها گفت : حوزه مالی هر سازمانی از حساسیت و اهمیت بالایی برخوردار است و این حساسیت در بانک ها به دلیل گستردگی ذینفع ها و بحث های امانتداری ، کنترلی و نظارتی آن از سطح بالایی برخودار است.
وی ادامه داد : در بانک مسکن نقش حوزه مالی تا حدی است که محصولی به هیات مدیره معرفی نمی شود مگر اینکه در حوزه مالی از تمامی جوانب مالی، اقتصادی، سودآوری برای بانک بررسی شده بطوریکه بانک را از حیث منابع و مصارف دچار ریسک نکند. 
بلگوری کارکنان کنونی شاغل در حوزه مالی را افرادی باتجربه و جوان معرفی کرد و افزود : با توجه به سابقه شغلی این کارکنان در شعب و مدیریت ها زبان مشترکی با مسایل مرتبط با شعبه دارند که این موضوع نقش بسیار مهمی در ایجاد تعامل سازنده صف و ستاد دارد.
عضو هیات مدیره تغییرات ساختاری در ماه های اخیر حوزه مالی بانک را خوب ارزیابی و هدف از آن را جانشین پروری عنوان کرد.
وی تهیه صورت های مالی براساس شاخص های بانک مرکزی را اتفاق خوب سال جاری بیان کرد و افزود : باتوجه به مشکلاتی که در سال گذشته در تهیه صورت های مالی با آن روبرو شدیم امسال سعی کردیم تا با رفع این مشکلات در گزارش های شش ماهه و سالانه بتوانیم به راحتی صورت های مالی قابل اتکا و براساس شاخص های تعیین شده تهیه کنیم.
بلگوری درخصوص نقش کارکنان حوزه مالی گفت : کارکنان حوزه مالی ضمن کمک به بهبود عملکرد بخش مالی مدیریت ها می توانند با تعامل مناسب با حوزه حسابرسی داخلی ، اطمینان لازمه برای کمیته حسابرسی و مدیران ارشد بانک درخصوص سلامت کاری را ارایه کند.
عضو هیات مدیره عملکرد حوزه خزانه بانک را باتوجه به ابزارهای جدید رویکرد پیشرونده دانست و از حضور بانک مسکن در بحث های پیاده سازی ابزارهای جدید از سوی بانک مرکزی به عنوان یک بانک پایلوت به عنوان یک رویکرد خوب و مناسب عنوان کرد. 
وی تهیه گزارش های کاربردی در حوزه منابع و مصارف و قیمت تمام شده پول از سوی حوزه حسابداری و مدیریت بانک را خوب عنوان کرد و باتوجه به ارتباطات سازنده و مناسب ادارات زیرمجموعه امور مالی از مدیر این حوزه بهره برداری از این هم افزایی مثبت در راستای معرفی خدمات و سرویس های جدید و همچنین برنامه ریزی برای تهیه صورت های مالی سال جاری و برگزاری مجمع در اسرع وقت را خواستار شد.

مدیر امور مالی
نظم و انضباط و محرمانگی به تمامی کارکنان حوزه مالی تاکید شده است

صابر عسکرپور مدیر امور مالی نظم و انضباط و محرمانگی را از جمله موضوعات مهم در حوزه حسابداری و مهندسی مالی دانست که از سوی مسوولان این حوزه در جلسات و نشست های گوناگون به تمامی کارکنان یادآوری شده است.
وی عملکرد در حوزه نقدینگی و عقود را همراستا با دستورات مدیران ارشد بانک عنوان و درخصوص تغییر سیستم های قدیمی مالی با همکاری بخش فناوری اطلاعات اعلام آمادگی کرد. 
مدیر امور مالی با اشاره به حضور کارکنان حوزه مالی در انتصابات مدیریتی، آن را نشان از ظرفیت خوب کارشناسی و مدیریتی آنها عنوان و همچنین به دلیل برخی مشکلات ناشی از اختلاف نظر کارکنان صف و ستاد و ایجاد وحدت رویه در انجام امور مالی پیشنهاد کرد در انتصابات همکاران مالی مدیریت ها از حوزه مالی استعلام شود.
 
رییس اداره کل حسابرسی داخلی
وظیفه اطمینان بخشی در حوزه مالی به عهده حسابرسی داخلی است

مازیار جنگ میری رییس اداره کل حسابرسی داخلی با اشاره به اینکه وظیفه اطمینان بخشی در حوزه مالی به عهده حسابرسی داخلی است از نظارت این حوزه بر صورت های مالی بانک قبل از ارایه به کمیته های حسابرسی به عنوان یک رویداد خوب در سال های اخیر یاد کرد.
حسابرسی دایمی تمامی بخش های بانک از دیگر اقدامات اداره کل حسابرسی داخلی است که جنگ میری آنها را عنوان کرد و افزود : تفکر حاکم بر اداره کل حسابرسی داخلی این است که هیچ حوزه ای در بانک بدون حسابرسی نباشد.
وی درخصوص برنامه های آتی اداره کل حسابرسی داخلی در حوزه مالی گفت : پس از اتمام طرح « حسابرسی چرخه مالی » و تهیه گزارشات مربوطه ، موارد و مشکلات مشاهده شده در این حوزه تا اصلاح و رفع آنها پیگیری خواهد شد.
راه اندازی پروژه « حسابرسی عملیاتی داخلی چرخه بانک » در ماه های نزدیک و برنامه ریزی برای پیاده سازی « حسابرسی IT » به عنوان اولین بانک در شبکه بانکی دولتی از دیگر برنامه های آتی اداره کل حسابرسی داخلی است که جنگ میری آن ها را عنوان کرد.

آخرین بروزرسانی 1395/9/29