نمایش اخبار نمایش اخبار

دکتر بت شکن در مراسم تجلیل از مقام معلم:

آموزش کارکنان باید هدفمند و مبتنی بر نیاز سنجی مشاغل و سطوح سازمانی باشد.

به مناسبت تجلیل از برگزیدگان آزمون سنجش اطلاعات شغلی کارکنان و بزرگداشت مقام معلم، مراسمی با حضور مدیر عامل بانک، اعضای هیات مدیره ، مسوولان ادارات مرکزی و مدرسان نمونه سراسر کشور درمحل باشگاه فرهنگی آموزشی فرمانیه برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما، در این مراسم دکتر محمد هاشم بت شکن مدیر عامل بانک طی سخنانی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص استفاده بهینه از فرصت های بزرگ اقتصادی اظهار داشت: یکی از این فرصت ها نیروی انسانی کارآمد و دیگری شایسته سالاری و دانش محوری بر کلیه ارکان سازمان ها است.
دکتر بت شکن با تاکید بر شایسته سالاری، شایسته گزینی و شایسته پروری تصریح کرد: ما باید برنامه محورو هدف گرا باشیم و این کار با یک عزم جهادی و تلاش راسخ میسر می شود در غیر این صورت دچار روزمره گی خواهیم شد.
وی با بیان این که نیروی انسانی بزرگترین سرمایه بانک است که هیچ گاه مستهلک نمی شود بلکه با خلق ارزش موجب زایندگی می شود، گفت : تفاوت کلیدی بانک مسکن با سایر بانک ها ارتباط گسترده و فراگیر است این ارتباط باید تبدیل به دانش شود و این دانش به نسل بعدی منتقل می شودو ما باید از این ارتباط ارزش افزوده ایجاد کنیم.
مدیر عامل بانک افزود: هر فعالیتی که در بانک مسکن انجام می دهیم باید بر اساس ارزش آفرینی باشد و لزوما ارزش آفرینی از جنس ریال نیست و می تواند از جنس آگاهی و عزم راسخ باشد.
دکتر بت شکن اظهار داشت: بانک مسکن به دلیل اهمیت حوزه فعالیت خود ارتباط گسترده ای با بدنه حاکمیت، دولت و سیاست گذاری دارد و تلاش می کند در کنار سرویس دهی مطلوب به مشتری، در حیطه سیاست گذاری حوزه مسکن خدمت رسان دولت و مردم باشد.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود از آموزش به عنوان عنصری اثر گذار در سیاست گذاری قوانین و مقررات کشور یاد کرد وگفت: همچنین در سازمان بانک آموزش کارکنان شعب جهت ارایه سرویس بهتر وایجاد برنامه های آموزشی ویژه مشتریان برای استفاده بهتر از خدمات بانک بسیارتاثیر گذار است.
مدیرعامل بانک تصریح کرد: تمامی کارکنان در هر سطحی که قرار دارند باید آموزش ببینند واین آموزش ها باید مبتنی برسطح سازمانی افراد بوده و برای مدیران وکارکنان به صورت مستقل تعریف شود.
دکتر بت شکن در ادامه ، نیازهای آموزشی را به چهار دسته پشتیبانی کننده سیاست های هیات مدیره به منظور نهادینه سازی خط مشی های تدوین شده در سطوح سازمان، پشتیبانی کننده سیاست های مشتری مدارانه، کار راهه شغلی به منظور تضمین شایسته سالاری و پشتیبانی کننده سیاست های دولت دربخش مسکن به منظور اجرای دقیق سیاست های حکومتی تقسیم کرد . 
وی با بیان حدیثی از امیر المومنین (ع) مبتنی بر این که ارزش هر چیز به حسن نتیجه آن است، گفت: این آموزش ها باید در نگرش، رفتار و عملکرد ما تاثیر گذارد و برای اجرای آموزش نمی توان از روش های سنتی به تنهایی استفاده کرد و شبکه IT بانک نیز باید به آموزش کمک کند.
مدیرعامل بانک با اشاره به لزوم نیاز سنجی آموزشی گفت: با توجه به ماهیت وظایف بانک مسکن و محیط پویای حاکم بر آن آموزش باید مجهز به دانش مفاهیم نوین بانکداری باشد و به تناسب نیاز واحد ها و مشاغل اقدام کند. به طور مثال برای کارکنان شعب که مقرر است ماموریت کاری ویژه ای را در خدمات رسانی انجام دهند باید آموزش های ویژه ای نیز در نظر گرفته شود.
در ادامه این نشست، مسعود ارمغانی رییس اداره کل آموزش با تاکید بر اهمیت آموزش و یادگیری کارکنان، افزود: نگاه آینده کاوی در حوزه آموزش مهم است و برای رسیدن به این نگاه نیاز به یک برنامه توسعه محور داریم تا بتوانیم آموزش را متحول کنیم و برای انجام این کار نیاز به یک حرکت زیر بنایی است.
رییس اداره کل آموزش با اشاره به اهمیت ادب سازمانی، اخلاق محوری، دانش محوری و برنامه محوری در سازمان گفت: سالجاری سعی داریم که کارنامه محور باشیم و خود را برای عرصه های بزرگتر آماده کنیم که این مهم با حضور کارکنان میسر خواهد شد.
رییس اداره کل آموزش، مدرس، فراگیر، محتوا، سیاست های آموزشی و حمایت مدیران ارشد را از ارکان یادگیری عنوان کرد و افزود: یادگیری در تغییر رفتار افراد مؤثر است و زمانی که رفتار پرسنل بانک مورد تایید جامعه، مسوولان و رضایت مردم قرار می گیرد و همکاران پرتلاش ما از لحاظ شایستگی های اخلاقی، رفتاری ، دانشی در سطح بالایی در شبکه بانکی هستند، این به معنای اثربخشی یادگیری خواهد بود.
ارمغانی حمایت مدیران را در چرخه یادگیری کارکنان سازمان مؤثر دانست و اظهار داشت: آن چیزی که فرآیند آموزش ضمن خدمت سازمانی را مورد هدایت قرار می دهد توجه به این ارکان اصلی ماموریت ها و نقش های تخصصی و توسعه ای بانک مسکن است.
وی توسعه فردی، سازمانی، اجتماعی و ذهنی را از ارکان توسعه ای آموزشی دانست و افزود: آموزش یکی از رکن های تربیتی سازمانی است و نقش تربیت سازمانی بدون حرکت بر روی محور آموزش میسر نمی شود.
رییس اداره کل آموزش گفت : این اداره کل، برنامه محور و کارنامه محور است و عملکرد سنوات اخیر و درصد بالای تحقق برنامه ها در سال 93 ، نمونه ای از آن دست می باشد.
ارمغانی ، با اشاره به روش شناسایی آموزش افزود: حرکت به سمت آموزش الکترونیکی از پروژه های زیربنایی ما بوده که با حمایت مجموعه IT قطعاً یادگیری الکترونیکی را پی ریزی خواهیم کرد.
رییس اداره کل آموزش به تاییدیه سازمان جهانی ISO در سال 2013 آموزش کارکنان بانک مسکن به عنوان اولین بانک دولتی ایرانی اشاره کرد و گفت: در سال 2013 توانستیم سه گواهینامه بین المللی مدیریت آموزش (ISO10015) ، مدیریت کیفیت (ISO9001) و ورود به شبکه جهانی IQNET را اخذ کنیم و در سال 2014 مورد ارزیابی مجدد قرار گرفته و گواهینامه های آن دریافت شد.
وی در پایان تصریح کرد : امیدوارم در سال 2015 نیز در مسیر بهبود آموزش موفق عمل کنیم.
همچنین در این مراسم سعید صفدری معاون اداره کل آموزش طی سخنانی ضمن تبریک به برگزیدگان آزمون سنجش اطلاعات شغلی، برای آنان در امر خدمت رسانی به همکاران و مشتریان ابراز امیدواری کرد. 
صفدری در خصوص برگزاری آزمون سنجش اطلاعات شغلی به بیان مطالبی پرداخت و افزود: آزمون 93 در پنج گروه آزمونی و با حضور بیش از 8000 نفر از همکاران برگزار شد که در این مراسم از برگزیدگان این آزمون تقدیر می شود.
وی تصریح کرد: همچنین امروز افتخار میزبانی تعدادی از مدرسان بانک را داریم که هم در آزمون سنجش اطلاعات شغلی و هم در اجرای دوره های آموزشی با اداره کل آموزش همکاری مطلوب داشتند.
در ادامه این همایش حمید رحمتیان مشاور مدیر عامل در امور سرمایه انسانی نیز طی سخنانی با اشاره به کانون ارزیابی بانک اظهار داشت: در سال قبل حدود 100 نفر از معاونین شعب در راستای شایسته سالاری دراین کانون مورد ارزیابی قرار گرفتند که این اقدام برای سازمان برکاتی به همراه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه به طور حتم هر فرد در زندگی خود تجربه کار معلمی و مشاوره را دارد افزود: در هر کلاس درس و در مورد هر موضوعی که صحبت می کنیم باید موضوع حکمت هم در کنارش باشد و اگر رسالت معلمی را انجام نداده ایم تلاش کنیم به اندازه خود محیط پیرامونمان را روشن کنیم.
این گزارش حاکی است، در بخشی دیگر از همایش بزرگداشت مقام معلم سید رضا جلال زاده از کارشناسان اداره بازاریابی و از مدرسین برتر بانک با تاکید بر روند تغییرات و تحولات نظام بانکی و بازار خدمات بانکی، گفت: لزوم تطابق سازمان و بانک با این تغییرات، اهمیت یادگیری سازمانی و سازمان های یادگیرنده را پیش از پیش برای ما مشخص می کند.
در ادامه جلال زاده گفت: مراحل تغییر و تحول در سازمان از تلقین به بهتر بودن شروع می شود و بعد از مرحله تلقین سازمان باید سعی بر تعلیم و یاد گیری کند.
وی مرحله بعدی در سیر تحول سازمانی را تمرین دانست و افزود: سازمان باید موارد آموزش دیده و یاد گرفته را تمرین کند و در نهایت همه فعالیت هایی را که در سازمان عملیاتی کرده اصلاح و ترمیم نماید. 
جلال زاده اظهارداشت: سازمان ها باید به عنوان یک سازمان یادگیرنده عمل کنند و از تجربیات قبلی برای رضایت همیشگی کارکنان خود استفاده کنند. 
مدرس برتر با تاکید بر اهمیت آموزش و یادگیری تصریح کرد: در یک سازمان یاد گیرنده، سازمان ضمن تاکید بر کسب دانش و یادگیری سعی در خلق و تولید دانش و اطلاعات جدید می کند.
کارشناس بازاریابی افزود: یکی از ابزارهای تغییر و تحول در سازمان و نظام بانکی توجه و پشتیبانی از ابزارهایی مانند اداره آموزش و اداره بازاریابی است که این دو حوزه به صورت هم راستا و مستقیم به فرآیند و روند تغییر کمک می کنند و اگر بانک قصد دارد به این روند سرعت بخشد قطعا باید حمایت خود را در این بخش ها بیشتر نماید.
درادامه این همایش مهناز سالمی رییس شعبه شهید مطهری کرج و نفر دوم آزمون سنجش اطلاعات شغلی با بیان این که برگزاری این آزمون ها باعث ایجاد انگیزه در کارکنان شده است، افزود: برگزاری آزمون سنجش اطلاعات شغلی از سال 87 با هدف افزایش توان و دانش علمی کارکنان و فراگیری بهتر بخشنامه و دستورالعمل های بانک به منظور ارایه هرچه بهتر خدمات به مشتریان آغاز شد .
وی تصریح کرد : مدرسان و برگزار کنندگان آزمون سنجش تلاش زیادی برای برگزاری این آزمون ها متحمل می شوند و منافعی که این آزمون به سازمان بر می گرداند ارزش بسیار زیادی دارد. 
همچنین در ادامه این همایش حجت الاسلام دکتر علی غضنفری طی سخنانی به بیان مطالبی درخصوص اهمیت علم ودانش پرداخت و گفت: اگر محوری برای تمام ادیان الهی به عنوان کانون و مذهب در نظر بگیریم باید در همه حیطه ها واژه علم را به عنوان محور قرار دهیم.
وی افزود: دانش زیر پایه تمام مباحث اصول اخلاقی و تمام حوزه هایی است که بشر از زمان حضرت آدم تا به امروز محتاج آن بوده است. اگر علم نباشد توحید، نبوت و معاد نیست و هیچ کدام از فرع های دین محقق نشده و اخلاق و کسب و کار بی معنا و بی هدف می شود.
دکتر غضنفری با بیان اینکه در قرآن کریم تاکید شده که علم و دانش خود را تقویت کنید ادامه داد: همه چیز در اطراف محور علم می چرخد و جامعه ای که در آن علم و دانش از سطح بالاتری برخوردار است وزین تر خواهد بود. 
در این مراسم مسعود حق خواه یکی از مدیران بازنشسته بانک ضمن ارایه گزارشی از عملکرد اداره آموزش در دهه اخیر، دربخشی از سخنان خود گفت: سازمانی متعالی است که بتواند شواهدی را ارایه دهد که مدیران چگونه توانستند تجربیات خودشان را به دیگر همکاران مجموعه ارایه دهند و از طریق آن همکاران را به مشارکت دعوت کنند.
وی افزود: آموزش باید بتواند کانال های ارتباطی را بین کارکنان بانک احراز کند که بتوانند دانش و تجربه و اطلاعاتشان را بین یکدیگر در سازمان به اشتراک بگذارند.
شایان ذکر است، در پایان این همایش طی مراسمی با اهدای لوح تقدیر از سوی مسوولان بانک از نفرات برتر در آزمون سنجش اطلاعات شغلی و مدرسان نمونه قدردانی شد.
گفتنی است، رونمایی از لوح تمدید گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت اداره آموزش توسط مدیرعامل بانک از دیگر برنامه های این گردهمایی بود.
آخرین بروزرسانی 1394/7/26