نمایش اخبار نمایش اخبار

هیبنا گزارش عملکرد سال 98 بانک مسکن را منتشر می کند

رشد پرداخت تسهیلات ساخت مسکن

بانک مسکن در سالی که گذشت موفق شد در زمینه پرداخت تسهیلات ساخت مسکن رشد چشمگیر به ثبت برساند.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا ، عملکرد سال 98 این بانک در حوزه های مختلف پرداخت تسهیلات از سوی اداره کل آمار و اطلاعات تهیه و منتشر شد.

جزییات عملکرد بانک مسکن در سال 98 نشان می دهد: بیشترین رشد در پرداخت تسهیلات به حوزه ساخت و عرضه مسکن مربوط بوده است.

سال گذشته 40 هزار و 801 فقره تسهیلات ساخت با رقم کل 4 هزار و 907 میلیارد تومان توسط شعب بانک مسکن به سازندگان و تولیدکنندگان مسکن پرداخت شد که این میزان تسهیلات به لحاظ تعداد از رشد 39 درصدی و به لحاظ ارزش تسهیلات از رشد 58 درصدی برخوردار شدند.

این عملکرد تامین مالی باعث شد سالی که گذشت  بخش مسکن در حوزه ساخت و ساز با شدت کمتری نسبت به معاملات خرید و فروش خانه رقم بخورد.

سال گذشته حجم ساخت و سازهای مسکونی در شهرهای مختلف از جمله تهران کمتر از 20 درصد نسبت به سال 97 افت کرد. این در حالی است که حجم معاملات خرید خانه در تهران بیش از 30 درصد و در سایر شهرها تا 50 درصد کاهش یافت.

حمایت بانک مسکن از تولید و عرضه خانه در شهرها طی سال گذشته سهم موثری در جلوگیری از سنگین تر شدن رکود ساخت و ساز ایفا کرد.

به گزارش هیبنا کارشناسان اقتصاد مسکن و مسوولان دولت از سال 96 تا کنون بر رونق بخشی به بازار ساخت و ساز و سرمایه گذاری ساختمانی تاکید دارند. یک مسیر اصلی برای دستیابی به رونق عرضه مسکن حمایت بانکی در قالب پرداخت تسهیلات است که این اتفاق در سال 98 توسط بانک مسکن شکل گرفت.

 

در سال جاری نیز بانک مسکن برای تحقق شعار جهش تولید مجموعه ای از انواع تسهیلات با سقف های ریالی مناسب را برای پرداخت به سازندگان مسکن در نظر گرفته است.

 

بخش دیگری از گزارش عملکرد بانک مسکن در سال 98 به حوزه پرداخت تسهیلات جعاله یا همان تسهیلات مناسب تعمیرات منزل اختصاص دارد. سال گذشته تعداد 189 هزا و 174 فقره تسهیلات جعاله مسکن توسط این بانک به خانواده ها برای انجام تعمیرات و بازسازی (پوشش هزینه های مربوطه) پرداخت شد. البته تعدادی از این تسهیلات توسط متقاضیان خرید مسکن با هدف استفاده ترکیبی از تسهیلات خرید و تسهیلات جعاله، دریافت شد.

تعداد تسهیلات جعاله پرداخت شده در سال 98 معادل 16 درصد نسبت به سال 97 رشد داشته است. این تعداد تسهیلات با ارزش کل 4 هزار و 634 میلیارد تومان پرداخت شده است که به لحاظ ارزش رشد 64 درصدی داشته است.

بانک مسکن تا سقف 40 میلیون تومان تسهیلات جعاله برای تعمیر و بازسازی واحدهای مسکونی به مالکان پرداخت می کند. مبلغ تسهیلات پس از بازدید کارشناس بانک تعیین و به مالک اعلام می شود.

بانک مسکن در سال 98 همچنین به دلیل مسوولیتی که برای خود در حوزه کمک مالی و اعتباری به شهرهای سیل زده و درگیر زلزله و حوادث غیرمترقبه، قایل بود موفق شد در این حوزه نیز به آسیب دیدگان و به خصوص به مالکان واحدهای مسکونی تخریب شده در حوادث تسهیلات بازسازی بپردازد.

بانک مسکن در سال 98 تعداد 40 هزار و 183 فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج،ودیعه و تکمیل مسکن به ارزش کل یک هزار و 256 میلیارد تومان به متقاضیان واجد شرایط پرداخت کرد.

سال گذشته تقاضا برای دریافت تسهیلات خرید مسکن در کشور کاهش پیدا کرد. این کاهش در تهران و دیگر کلان شهرها بیشتر از مناطق دیگر بود.

کاهش تقاضای دریافت تسهیلات خرید مسکن باعث شد در سال 98 تعداد تسهیلات دریافتی از بانک مسکن برای خرید خانه 31 درصد افت کند. سال گذشته 228 هزار و 949 فقره تسهیلات خرید مسکن توسط شعب بانک مسکن در سراسر کشور به متقاضیان خرید خانه پرداخت شد. مجموع ارزش تسهیلات پرداختی برای خرید مسکن در سال 98 رقمی برابر با 9 هزار و 674 میلیارد تومان بوده است.

 

براساس این گزارش کل تسهیلاتی که بانک مسکن در سال گذشته به همه حوزه ها پرداخت کرد به لحاظ تعداد 636 هزار و 723 فقره و به لحاظ ارزش نیز معادل 30 هزار و 136 میلیارد تومان بوده است. ارزش تسهیلات رشد 17.5 درصدی داشته است.

آخرین بروزرسانی 1399/2/11