نمایش اخبار نمایش اخبار

هیبنا به استناد گزارش جدید مرکز آمار پاسخ می دهد

قدرت خرید تسهیلات بانک مسکن چقدر است؟

اطلاعات جدید مرکز آمار ایران درباره قیمت مسکن در شهرهای مختلف واقع در 31 استان کشور امکان محاسبه آخرین وضعیت قدرت خرید تسهیلات بانک مسکن را فراهم کرد.

طبق اعلام مرکز آمار متوسط قیمت هر مترمربع خانه یا آپارتمان (بنای مسکونی) در کل کشور از 4 میلیون تومان فراتر رفته و به 4 میلیون و 187 هزار تومان رسیده است. این قیمت براساس معاملات صورت گرفته در فصل پاییز 98 بدست آمده و از مبایعه نامه های منعقد شده در بنگاه های املاک استخراج شده است که در مقایسه با میانگین قیمت واحدهای مسکونی کشور در پاییز 97 رشد 59.6 درصدی از خود نشان می دهد.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا ، پاییز امسال 51 هزار خانه یا واحد مسکونی در شهرهای کشور به فروش رفت که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 46 درصد کاهش معاملات اتفاق افتاده است. همچنین میزان معاملات مسکن در پاییز امسال نسبت به تابستان نیز افت 9.5 درصدی پیدا کرده است.

محاسبات هیبنا درباره قدرت خرید تسهیلات اوراق مسکن در شهرهای مختلف کشور حکایت از آن دارد که با احتساب میانگین قیمت خانه در کشور، این تسهیلات به طور متوسط هزینه خرید 30 مترمربع بنای مسکونی را برای متقاضیان خرید مسکن پوشش می دهد. این رقم با لحاظ میانگین مبلغ تسهیلات اوراق خرید مسکن و همچنین میانگین قیمت کشوری خانه بدست آمده است.

بانک مسکن در تهران به متقاضیان تسهیلات خرید مسکن، از محل اوراق یک فقره تسهیلات 100 میلیون تومانی و همچنین یک فقره تسهیلات 40 میلیون تومانی جعاله مشروط به خرید اوراق از سوی متقاضی پرداخت می کند که سرجمع تسهیلات خرید مسکن از این طریق در تهران به 140 میلیون تومان می رسد. در مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر نیز این تسهیلات در مجموع تا سقف 120 میلیون و در سایر شهرها تا سقف 100 میلیون تومان ارایه می شود. بنابراین متوسط مبلغ تسهیلات اوراق مسکن را می توان 120 میلیون تومان در نظر گرفت.

قدرت خرید تسهیلات اوراق 140 میلیون تومانی در شهر تهران با توجه به میانگین قیمت واحدهای مسکونی در این شهر که حدود 14 میلیون تومان در مترمربع است، معادل هزینه خرید 10 مترمربع از یک بنای مسکونی است. بنابراین قدرت خرید تسهیلات در تهران کمتر از میانگین کشوری است.

اما در سایر استان های کشور، قدرت خرید تسهیلات اوراق مسکن، نرخ قابل توجهی است.

در شهرهای استان تهران نیز با توجه به اینکه متوسط قیمت واحدهای مسکونی کمتر از 10 میلیون تومان برآورد می شود (طبق گزارش مرکز آمار) بنابراین با تسهیلات اوراق مسکن که در این شهرهای اطراف شهر تهران تا سقف 100 میلیون تومان با مجموع تسهیلات خرید و جعاله ارایه می شود، امکان پوشش هزینه 10 مترمربع وجود دارد.

جزییات اطلاعات مرکز آمار ایران درباره میانگین قیمت مسکن در همه استان ها نشان می دهد: به غیر از استان تهران که وزن بازار مسکن شهر تهران بر آن اثرگذار است، متوسط قیمت مسکن در 30 استان دیگر رقمی بین 2 میلیون تا 3 میلیون تومان در مترمربع است. بنابراین اگر میانگین قیمت را 2 میلیون و 500 هزار تومان در نظر بگیریم، متقاضیان خرید خانه در استان های کشور به کمک تسهیلات اوراق خرید مسکن می توانند هزینه خرید 40 مترمربع از یک واحد مسکونی را تامین کنند و مابقی بودجه خرید را با پس اندازهای خود پوشش دهند.

این میزان قدرت خرید تسهیلات اوراق (40 مترمربع) برای خانه اولی ها که در ابتدای زندگی مشترک به دنبال خرید یک آپارتمان نقلی حداکثر 60 مترمربعی هستند، حداقل 67 درصد اعتبار مورد نیاز برای صاحب خانه شدنشان را پوشش می دهد.

در استان های آذربایجان غربی، اردبیل و بوشهر متوسط قیمت مسکن طبق اعلام مرکز آمار حدود یک میلیون و 500 هزار تومان در مترمربع است. در شهرهای این سه استان قدرت خرید تسهیلات اوراق بیش از 65 مترمربع است. همچنین در استان های خراسان شمالی و کردستان نیز قدرت خرید تسهیلات اوراق بانک مسکن بیش از 65 مترمربع برآورد می شود.

اما در استان های یزد،‌لرستان، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری و ایلام به کمک تسهیلات اوراق مسکن می شود هزینه خرید 90 مترمربع از یک خانه را تهیه کرد. البته در این استان ها معمولاً مساحت خانه ها بیش از 100 مترمربع است اما در ساخت و سازهای دو سه سال اخیر آپارتمان های با مساحت کمتر نیز وجود دارد. به این ترتیب با 100 میلیون تومان تسهیلات خرید و جعاله از محل اوراق به راحتی می شود 80 درصد از هزینه خرید مسکن را در این استان ها تهیه کرد.

بعد از استان تهران، گرانترین استان ها در بازار مسکن به ترتیب استان البرز و استان اصفهان هستند. در استان البرز متوسط قیمت مسکن 3 میلیون و 560 هزار تومان است و در استان اصفهان نیز 3 میلیون و 535 هزار تومان.​

آخرین بروزرسانی 1398/12/24