تازه های اخبار تازه های اخبار

مسکن مهر کاشانه ای امن برای زندگی بدون دغدغه

رشت – مسکن مهر در قالب های اجاره 99 ساله ، اجاره داری ، خود مالکین و تعاونی در دست اجرا است و در استان گیلان نیز مانند سایر استانهای کشور ساخت مسکن مهر به منظور تامین نیازمند اقشار کم درآمد و زوجهای جوان و جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت مسکن در دست ساخت است .
اکنون در هفته دولت قرار داریم و ساخت مسکن مهر یکی از طرحهای مهم دولت برای رفع مشکل مسکن اقشار جوان و جلوگیری از افزایش قیمت مسکن در کشور است لذا به همین بهانه روند پیشرفت ساخت مسکن مهر در استان گیلان را مورد بررسی قرار دادیم که شواهد و قراین نشان می دهد که از روند خوبی برخوردار است.
شهر رشت :
مدیرکل مسکن و شهرسازی گیلان در این باره گفت : کار احداث اجاره 99 ساله مسکن مهر رشت در فاز اول در زمینی به مساحت 184 هکتار در حال احداث است که هم اکنون هفت هزار و 462 نفر متقاضی دارد که وجوه خود را واریز کرده اند.
' کرامت نرگس نژاد' روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون 10 هزار و 114 واحد مسکن مهر پروانه ساخت دریافت کرده اند که از این تعداد 9 هزار و 970 واحد پی سازی ، یک هزار و 937 در مرحله اسکلت سازی و 877 واحد در مرحله سقف زنی است .
وی ادامه داد: همچنین 331 واحد در مرحله سفت کاری ، 131 واحد در مرحله نازک کاری قرار دارند.
وی اظهارداشت : تاکنون 118 واحد مسکن مهر در شهر رشت ساخته شده که آماده بهره برداری است .
شهر آستارا:
مدیرکل مسکن و شهرسازی گیلان گفت : مسکن مهر اجاره 99 ساله در شهر آستارا در زمینی به مساحت 3020 هکتار در دست ساخت است .
' نرگس نژاد' افزود: در حال حاضر 727 نفر متقا ضی مسکن مهر در این شهرستان وجود دارد که وجوه خود را واریز کرده اند.
وی ادامه داد: تاکنون یک هزار و 217 واحد پروانه ساخت گرفته اند که جمیع این تعداد پی سازی خود را آغاز کرده اند.
وی اظهارداشت : 570 واحد نیز به مرحله اسکلت سازی رسیده و تعداد 193 واحد در مرحله سقف سازی هستند.
وی خاطر نشان کرد: 174 واحد در مرحله سفت کاری و 118 واحد در مرحله نازک کاری قرار دارند و 118 واحد تاکنون ساخته شده که آماده بهره برداری هستند.
شهر استانه اشرفیه :
مدیرکل مسکن و شهرسازی گیلان گفت : اجاره 99 ساله مسکن مهر آستانه اشرفیه در زمینی به مساحت 2047 هکتار در دست احداث شد و هم اکنون 310 نفر متقاضی آن مسکن مهر در این شهر هستند.
نرگس نژاد افزود: تاکنون 559 واحد پروانه ساخت تاکنون دریافت کرده اند که همه این واحد پی سازی آنها اغاز شده است .
وی اظهارداشت : 260 واحد نیز به مرحله اسکلت رسیده و تعداد 237 واحد در مرحله سقف سازی هستند .
وی ادامه داد: 143 واحد مسکن مهر در این شهرستان در مرحله سفت کاری و 93 واحد در مرحله نازک کاری قرار دارند و 93 واحد نیز تاکنون ساخته شده که آماده افتتاح است .
بندرانزلی :
وی گفت : مسکن مهر اجاره 99 ساله در شهر بندرانزلی در زمینی به مساحت 1017 هکتار در دست ساخت است که هم اکنون یک هزار و 712نفر متقاضی آن هستند .
نرگس نژاد افزود: تاکنون دو هزار و 794واحد پروانه ساخت گرفته اند که دو هزار و 678 واحد پی سازی آن آغاز شده است .
شهر تالش :
وی خاطر نشان کرد: مسکن مهر در شهر تالش در زمینی به مساحت 7050 هکتار در دست احداث است و دو هزار و 659 نفر نیز متقاضی آن است .
وی ادامه داد: تاکنون دو هزار و 28 واحد مسکن مهر در این شهرستان پروانه ساخت دریافت کرده اند که یک هزار و 833 واحد پی سازی آن آغاز شده است .
وی اضافه کرد: 501 واحد نیز به مرحله اسکلت سازی رسیده و 231 واحد نیز در مرحله سقف زنی قرار دارند.
وی تاکید کرد: 205 واحد در مرحله سفت کاری و 193 واحد نیز در مرحله نازک کاری قرار دارد .
وی خاطر نشان کرد: 191 واحد مسکن مهر در شهر تالش تاکنون ساخته شده و آماده بهره برداری است .
شهر رودسر:
مدیرکل مسکن و شهرسازی گیلان گفت : مسکن مهر اجاره 99 ساله در شهر رودسر در زمینی به مساحت 2011 هکتار در حال احداث است که هم اکنون 548 نفر متقاضی آن هستند .
نرگس نژاد افزود: تاکنون 310 واحد پروانه ساخت گرفته اند و همه این واحد در حال پی سازی واحدها هستند.
صومعه سرا:
وی اظهارداشت : اجاره 99 مسکن مهر در شهر صومعه سرا در زمینی به مساحت 5070 در دست ساخت است که هم اکنون 450 نفر متقاضی آن هستند .
وی ادامه داد: تاکنون 909 واحد مسکن مهر در شهر صومعه سرا پروانه ساخت دریافت کرده اند و کار پی سازی در این واحد آغاز شده است .
وی خاطر نشان کرد: 522 واحد نیز به مرحله اسکلت سازی و 381 واحد در مرحله سقف زنی قرار دارند.
وی گفت : 275 واحد نیز در مرحله سفت کاری و 110 واحد در مرحله نازک کاری قرار دارند و تعداد 65 واحد تاکنون ساخته که آماده بهره برداری است .
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان نیز در خصوص وضعیت ساخت مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت گفت : هفت هزار و 604 نفر در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت در استان گیلان واجد شرایط دریافت مسکن مهر شده اند.
سیاوش ذالفقاری در گفت و گو با ایرنا افزود: از این تعداد چهار و 27 نفر دارای زمین و سه هزا رو 577 نفر نیز متقاضی استفاده از اراضی 99 ساله هستند .
وی اظهارداشت : تاکنون کار احداث مسکن مهر در 38 شهر زیر 25 هزار نفر جمعیت استان اقدام شده است .
وی ادامه داد: کار آماده سازی زمین در 28 هزار و 36 هکتار زمین انجام و دو هزار و 337هکتار نیز زمین به متقاضیان واگذار شده است .
وی خاطر نشان کرد: پنج هزار و 613 واحد مسکونی موفق به اخذ پروانه ساختمانی و چهار هزار و 421 واحد نیز عملیات ساخت را آغاز کرده اند.
وی گفت : از چهار هزار و 421 واحد که عملیات ساخت را آغاز کرده اند دو هزار و 977 واحد در مرحله فنداسیون ، 912 اسکلت سازی ، 422 واحد سفت کاری و 110 واحد نیز در مرحله نازک کاری هستند .
وی اضافه کرد: چهار و 734 واحد برای دریافت تسهیلات آماده سازی به بانک معرفی شده اند که از این تعداد دو هزار و 142 واحد موفق به دریافت تسهیلات آماده سازی شده اند.
وی در خصوص تسهیلات ساخت مسکن مهر نیز گفت : پنج هزار و 613 واحد برای دریافت تسهیلات ساخت مسکن مهر به بانک معرفی شده اند که از این تعداد چهار هزار و 344 واحد موفق به عقد قرارداد با بانک جهت دریافت تسهیلات ساخت شدند که از این تعداد نیز دو هزار و 743 واحد موفق به دریافت تسهیلات بانکی شدند.
نماینده مردم تالش ، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی گفت : روند اجرای مسکن مهر در ابتدای امر در استان گیلان بسیار کند بود که ناشی از عدم وجود تجربه در این بخش در ساخت مسکن استان بوده است .
بهمن محمدیاری افزود: این روند با دو دوره سفر وزیر مسکن و شهرسازی به استان گیلان هم اکنون از سرعت خوبی برخوردار است .
وی ادامه داد: کار ساخت مسکن مهر در استان دارای زمانبندی مشخصی است و نحوه تامین اعتبارات و تسهیلات و قرارداد با پیمانکاران تعیین شده لذا کار با سرعت بهتری نسبت به گذشته پیش می رود.
وی اظهارداشت: طرح مسکن مهر به عنوان مسکن سازی برای اقشار کم درآمد و ضعیف روند خوبی دارد و در شهرهای مختلف استان نیز از پیشرفت مناسبی برخوردار است و بانکهای استان نیز همکاری خوبی دارند.
مدیر شعب بانک مسکن گیلان با اشاره به ساخت مسکن مهر گفت: باتوجه به تمهیدات بانک مسکن در تسریع روند ساخت مسکن مهر در استان، این طرح از پیشرفت فیریکی مناسبی برخوردار است .
'خشنود زینالی' افزود: در سال گذشته باتوجه به دغدغه مردم در تامین مسکن ، طرح مهر برعهده این بانک گذاشته شد و تسهیلاتی هم برای متقاضیان درنظرگرفته شد.
وی تعداد واحدهای مسکونی احداث شده در قالب طرح مسکن مهر، دردست احداث و یا مسکن روستایی را 31 هزار واحد اعنوان کرد.
'زینالی' گفت: متقاضیان ساخت مسکن در شهرهای زیر و بالای 25 هزار نفر، 250 میلیون ریال تسهیلات بابت ساخت صنعتی و 200 میلیون ریال بابت ساخت غیرصنعتی تسهیلات دریافت می کنند.
وی ادامه داد: در روستاها نیز100 میلیون ریال بابت ساخت مسکن به متقاضیان تسهیلات پرداخت می شود.
وی خانه دار کردن مردم را اقدامی موثر برای ایجاد محیطی امن و جامعه ای سالم دانست و گفت: ما وظیفه خود می دانیم تا برای تحقق این مهم تلاش کنیم.
'زینالی' در ادامه افزود: مشتری مداری و برخورد مناسب نقش مهمی در جلب رضایت مردم دارد و موفقیت زمانی حاصل می شود که کارکنان بانک با برخورد مناسب به مشتریان خدمات ارایه دهند.
وی تصریح کرد: یکی از انتظارات به جای مردم از دولت و نظام اسلامی، ایجاد سیستم اقتصادی سالم است تا با بکارگیری صحیح سرمایه ها، پایه های اقتصادی استوار را بنا نهند.
وی خاطرنشان کرد: برپایی سیستم اقتصادی سالم و پایدار نیازمند تلاش عمومی و بکارگیری تمام توان بالقوه جامعه است و سعی می کنیم با بسیج نیروهای متخصص و باتجربه در این مسیر گام برداریم.
رییس شورای اسلامی شهر رشت مسکن مهر را گام مثبت دولت احمدی نژاد در راستای تامین مسکن اقشار اسیب پذیر عنوان کرد.
محمدرضا قاسمی افزود: این پروژه تجربه ای جدید و کاری بسیار بزرگ در عرصه مسکن سازی است .
وی اظهارداشت : با توجه به گستردگی پروژه قطعا نواقصی نیز وجود دارد که لازم ات تمامی دستگاههای اجرایی ذیربط با تعامل و همکاری همه جانبه به بهترین وجه در ثمر رسیدن این کار بزرگ نقش آفرینی کنند.
وی با اشاره به برخی از معایب در نحوه اجرای پروژه مسکن مهر در رشت ،از عدم همزمانی نصب تاسیسات زیربنایی اعم از آب ، برق و گاز توسط دستگاههای اجرایی ذیربط انتقاد کرد و گفت : با توجه به پیشرفت قابل قبول ساخت مسکن که در آینده ای نه چندان دور به بهره برداری می رسد عدم همزمانی در ایجاد و انتقال تاسیسات زیر بنایی ادامه کار را دچار مشکل کرده و این تاسیسات قابل استفاده برای شهروندان نیست .
وی ادامه داد: عدم حفر کانال واحد جهت عبور تاسیسات زیربنایی ساختمان نیز از جمله مواردی است که دامنگیر ساختمان های تازه احداث این پروژه نیز خواهد شد.
وی همچنین بر لزوم همزمانی ساخت مسکن با احداث محیط های آموزشی ، تفریحی ، مذهبی و ایجاد فضای سبز دلپذیر به عنوان نیاز ساکنان تاکید کرد.
براساس گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر رشت ، پروژه ساخت 176 هکتاری مسکن مهر رشت از زمان افتتاح جهت آماده سازی در ابان ماه سال 87 همزمان با سفر اول رییس جمهور به گیلان با پشت سر گذاشتن بخش اول آماده سازی وارد مرحله ساخت شده است .
در پروژه مسکن مهر رشت 14 هزار و 300 واحد مسکونی در 176 هکتار زمین ساخته می شود.
رییس هیات مدیره اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسکن مهر رشت گفت: مرحله آماده‌سازی مسکن مهر در شهر رشت 62 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
علی کریمی‌ پاشاکی افزود: پروژه 176 هکتاری مسکن مهر رشت با همکاری شورای تامین مسکن استان، اداره کل تعاون، سازمان مسکن و شهرسازی و بانک مسکن گیلان و اتحادیه تعاونی‌های مسکن مهر رشت در حال احداث است.
وی با اشاره به زمان آغاز آماده‌سازی در آبان ماه سال 87 همزمان با سفر اول هیات دولت به گیلان اظهار داشت: پروژه مذکور تا کنون با آماده‌سازی بخش نخست، همزمان با آماده‌سازی وارد مرحله ساخت شده است.
وی اظهارداشت: در حال حاضر پروژه در مرحله دوم آماده‌سازی تاسیسات زیربنایی آب، فاضلاب، برق، گاز و مخابرات قرار دارد.
رییس هیات مدیره اتحادیه مسکن مهر رشت گفت :کار احداث زیرساخت‌ها در درون محوطه 176 هکتاری مسکن مهر زیر نظر پیمانکار پروژه است .
وی ادامه داد: مسوولان استان تلاش می‌کنند تاسیسات زیربنایی آب، برق، گاز توسط دستگاه‌های اجرایی ذیربط در کوتاه‌ترین زمان به پروژه برسد.
وی خاطر نشان کرد: کار ساخت پروژه مسکن مهر رشت که همزمان با مرحله آماده‌سازی شروع شده، تا کنون حدود 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
کریمی پاشاکی با اشاره به همکاری و مساعدت، مدیریت و نظارت عالی سازمان‌های ذیربط گفت: این روند با توجه به مساعد بودن شرایط آب و هوایی روند مناسب و قابل قبولی دارد.
رییس هیات مدیره اتحادیه مسکن مهر رشت گفت : با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده و تلاش مسیولان پروژه در زمان‌بندی مقرر به اتمام می رسد.
به گفته وی در این پروژه 14 هزار و 300 واحد مسکونی احداث می‌شود که تا کنون 9 هزار و 213 نفر از متقاضیان وجوه خود را واریز کرده‌اند.
کریمی پاشاکی با اشاره به اینکه 96 تعاونی زیر پوشش اتحادیه مسکن مهر رشت قرار دارند، افزود: 9 هزار و 733 نفر از متقاضیان تسهیلات آماده‌سازی و 4 هزار و 457 نفر تسهیلات ساخت دریافت کرده اند.
وی میزان پیشرفت مرحله آماده‌سازی را 62 درصد عنوان کرد و گفت: صدور پروانه ساختمان و انتخاب پیمانکاران نیز انجام شده است.
وی با بیان اینکه پروژه مسکن مهر شهری جدید در همسایگی رشت است، تصریح کرد: این یک فرصت بسیار بزرگ و مفید است که باید از آن به نحو مطلوب استفاده کرد.
رییس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسکن مهر تالش گفت: با 23 میلیارد تومان اعتبار، مسکن 800 واحدی مهر تالش در حال ساخت است.
شفقت زینالی ذز حاشیه بازدید از شهرک مسکن مهر تالش اظهار داشت: آماده‌سازی زمین مسکن مهر به پایان رسیده و ساخت واحدهای مسکن مهر در حال انجام است.
به گفته وی مسکن مهر 800 واحدی تالش با 23 میلیارد تومان اعتبار و از محل آورده اعضا و وام 25 میلیون تومانی هر واحد در حال ساخت است.
رییس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسکن مهر تالش افزود: اتحادیه مسکن تالش از پنج شرکت تعاونی کارمندی‌ یک با 120 نفر عضو، کارمندی دو با 40 نفر عضو، کارگری با 220 نفر عضو، مشاغل آزاد یک با 280 نفر عضو و مشاغل آزاد دو با 140 نفر عضو تشکیل شده است.
زینالی با اشاره به موقعیت خوب مسکن مهر در تالش خاطرنشان کرد: زمین هفت هکتاری مسکن مهر تالش با قرار گرفتن در حاشیه راه ترانزیتی، سایت دانشگاه آزاد اسلامی، نزدیکی به مراکز علمی و بهداشتی دارای ویژگی‌های خاصی است.
وی ادامه داد: دقت در بعد اجرایی مسکن‌مهر نشان می‌دهد تا‌کنون در کشورمان برنامه تامین مسکن به‌ این وسعت طراحی نشده بود.
زینالی مسکن‌ مهر را برای تامین ارزان‌قیمت سرپناه یک میلیون و 500 هزار خانوار نیازمند دانست و تصریح کرد: طبق امار اعلام شده تا‌کنون از بالغ بر سه میلیون نفر متقاضی مسکن مهر حدود یک میلیون خانوار به عنوان واجدین شرایط نهایی شناخته و ساماندهی شدند.
زینالی گفت: واحدهای مسکونی ‌مهر به لحاظ روند ساخت‌وساز و نظارت‌های کیفی بر آن، یک تفاوت عمده با دیگر ساخت‌وسازها دارد که آن هم، تمرکز مسولان کنترل‌کننده و نهادهای نظارتی است.
به گفته وی طرح مسکن ‌مهر با خاصیت چند بعدی که به دنبال داشته است، موجب هدایت تقاضای موثر به ‌این طرح و در نتیجه خروج آنها از بازار مسکن شده که تاثیر مثبت این اتفاق، کاهش شدید قیمت مسکن در سه سال گذشته بوده است.
زینالی بر ضرورت حمایت و توجه بیشتر به شرکت‌های تعاونی تاکید کرد وگفت: لازم است اداره‌های تعاون و شرکت‌های تعاونی که دو مسوولیت مهم اشتغال و مسکن را بر دوش دارند مورد حمایت قرار گیرند.
وی توانمندسازی و ایجاد فرصت برای مشارکت آحاد مردم در اقتصاد را از مؤلفه‌های اساسی بخش تعاون عنوان کرد.
رییس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسکن مهر تالش خطرنشان کرد: با توجه به عزم دولت در ساماندهی وضعیت اشتغال کشور و اینکه ایجاد کسب و کارهای کوچک و زودبازده در اولویت طرح‌های اشتغالزا قرار دارد، تعاونی‌ها با همگرایی افراد و تجمیع سرمایه‌های کوچک می‌توانند بیشترین نقش را در اشتغالزایی داشته باشند.
وی با بیان اینکه تامین مسکن اقشار محروم جامعه اصلی‌ترین وظیفه دولت عدالت محور است، افزود: مدیران اجرایی بخش تعاون به ویژه تعاونی‌های مسکن مهر باید در به نتیجه رساندن تمام پروژه‌ها اهتمام جدی از خود نشان دهند و در این مسیر به هیچ وجه کوتاهی نکنند.
زینالی مسکن مهر در کشور را راه‌گشای معضل مسکن و دغدغه‌های عموم مردم به ویژه جوانان جامعه دانست و اظهار داشت: واحدهای مسکن مهر تالش در بلوک‌های چهار و پنج طبقه و در 75 مترمربع مفید طراحی و احداث می‌شود.
آخرین بروزرسانی 1394/4/24