نشست تخصصی بانک مسکن با مسیولین استانی مرتبط با بخش مسکن و ساختمان در استان آذربایجان شرقی

نشست تخصصی بانک مسکن با مسیولین استانی مرتبط با بخش مسکن و ساختمان در استان آذربایجان شرقی

بانک مسکن استان آذربایجان شرقی با برپایی ضیافت افطار، میزبان مسیولین استانی مرتبط با بخش مسکن و ساختمان و تعدادی از انبوه سازان استان، بود.
در این ضیافت که پورمهدی معاون عمرانی استاندار و برزگر رییس مجمع انبوه سازان استان نیز حضور داشتند: مهدی احمدی مدیر شعب استان آذربایجان شرقی طی سخنانی ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات حاضرین، گفت: بسیار خوشحالم که در سازمانی خدمت میکنم که رسالت آن کمک به خانه دار شدن اقشار مختلف جامعه می باشد و در صنعتی فعالیت میکنم که موجبات اشتغال افراد بسیاری از اقشار جامعه را نموده است.
احمدی گفت: در بیان نقش و اهمیت بخش مسکن و ساختمان در اقتصاد کشور لازم است عرض نمایم این بخش با 78 بخش اقتصادی رابطه پیشین و با 56 بخش اقتصادی رابطه پسین دارد و سهم آن از اشتغال کشور حدود 12 درصد بوده و تعداد شاغلان این بخش حدود 1/3 میلیون نفر است.
احمدی از کسب کارنامه درخشان بانک مسکن استان در سال گذشته ابراز خرسندی نمود و به ارایه گزارشی از عملکرد سال 94 به شرح زیر پرداخت: 
مجموع تسهیلات پرداختی استان بالغ بر : 12.434.124 می باشد
از این مبلغ :
تسهیلات مشارکت مدنی : 1.580 فقره 3.283.701 
تسهیلات خرید: 5.812فقره 1.594535
تسهیلات جعاله: 6.071 فقره 581.578
تسهیلات فروش اقساطی سهم الشرکه و فروش اقساطی : 21.621 فقره 6.618.999
تسهیلات فروش اقساطی مسکن مهر بالغ بر :
از ابتدای طرح تا پایان سال 94 99.149 فقره 21.000.041
طی سال94 17.659 فقره 5.265.985
قرض الحسنه 973 فقره 252.512
میزان جذب منابع در سال 1394 بالغ بر 8000 میلیارد ریال می باشد. و کل مانده منابع مدیریت استان بیش از 24000 میلیارد ریال می باشد.
که بانک مسکن توانست رتبه 4 را در بین بانکهای استان بدست آورد.
و در جمع این استان در ارزیابی عملکرد کشوری موفق به کسب رتبه اول در بین سایر استانها شده است.
احمدی ادامه داد: برنامه های سالجاری این بانک بر گرفته از منویات مقام معظم رهبری بر اساس رویکرد اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل و بمنظور حمایت از اولویت های دولت طرح ریزی شده است.
احمدی افزود: پس از توافق برجام و گذر از دوره رکود بخش مسکن در سالی قرار داریم که بنا به پیش بینی کارشناسان حوزه اقتصادی ، رونق بخش مسکن در آن انتظار می رود.
حال در این میان فرصتی برای بانک مسکن مهیا شده است که با طرح های جدید خود که انصافاً طی سالهای گذشته بی نظیر بوده است به رونق این بخش کمک کرده و شرایطی را برای مردم فراهم کنیم که برای رفع نیاز مسکن خود برنامه ریزی بهتری داشته و برای خرید و ساخت خانه بصورت جدی وارد عمل شوند.
وی به شرح مختصری از محصولات جدید بانک در سه بخش به شرح زیر پرداخت :
بخش اول شامل افزایش سقف تسهیلات مسکن در سال 1395 :
طرح صندوق پس انداز یکم بانک مسکن، طرح ویژه ای است که در خرداد سال 94 بمنظور رفع مشکلات مسکن خانه اولی ها تهیه گردیده است. و تا سقف 600میلیون ریال در تبریز و 400 میلیون ریال در شهرستانها ی استان با نرخ سود ترجیحی 11% و مدت بازپرداخت 12 ساله با اقساط ماهانه بترتیب 7.600.000و 5.000.000 ریال می باشد. که این تسهیلات برای زوجین نیز تسری یافته و منابع آن برای خرید هر واحد مسکونی در صورت
استفاده زوجین دو برابر شده است. یعنی در تبریز سقف آن 1.200 میلیون ریال و در شهرستانها 800 میلیون ریال .
تسهیلات از محل اوراق حق تقدم استفاده از مسکن برای مشتریانی که تمایل به سپرده گذاری ندارند. آنها نیز می توانند با خرید این اوراق از شعب بانک مسکن یا کارگزاران بورس، بدون سپرده گذاری از تسهیلات خرید و احداث مسکن تا سقف 500میلیون ریال در تبریز و 400 میلیون ریال در شهرستانها با نرخ 17.5 درصد و اقساط به ترتیب 8.300.000 ریال و 6.700.000 ریال استفاده نمایند.
در صورت عدم توان پرداخت به روش مستقیم تقسیط به روش پلکانی دوره ای نیز امکان پذیر می باشد.
پرداخت تسهیلات ساخت مسکن حد اکثر برای هر واحد به روش فناوری نوین و انتقال تکنولوژی 1.500 میلیون ریال ، صنعتی 1.300 میلیون ریال و سنتی 1.100 میلیون ریال امکانپذیر می باشد.
این بانک برای رونق بخش مسکن و صنوف وابسته به بخش مسکن اقدام به پرداخت تسهیلات در قالب عقود مشارکتی برای شرکتهای تولیدکننده مصالح ساختمانی و صنوف مرتبط می نماید..
بخش دوم شامل طرح جدید بانک مسکن در جهت برون رفت از رکود فعلی و رونق بخشیدن بر بخش مسکن شامل :
1)طرح تضمین معاملات فروش اقساطی مسکن:
در این طرح انبوه سازانی که خواهان فروش اقساطی واحد های مسکونی خود به خریداران هستند ولی از سوی دیگر نگران عدم باز پرداخت اقساط از سوی آنان هستند، فرآیند بازپرداخت از طرف بانک مسکن تضمین می شود. به این شکل که بانک بازپرداخت واحد های مسکونی تا سقف 50 درصد از ازرش کارشناسی ملک را مشروط به اینکه بیش از 150 میلیون تومان نشود و میزان اقساط ماهانه نیز بیش از 3 میلیون تومان نباشد به عهده می گیرد. این قرار داد سه جانبه و میان بانک، انبوه ساز و خریدار بوده و حد اکثر مدت قرارداد 50 ماهه و با نرخ موثر کارمزد بانک مسکن نیز حدود2/3 درصد خواهد بود.
2) یکی دیگر از طرح های این بانک در سال جاری فعال سازی حساب امانی در خصوص پروژه های پیش فروش مسکن می باشد.
با عنایت به اینکه یکی از مهمترین دغدغه های پیش خریداران و پیش فروشندگان مسکن به ترتیب پیشرفت فیزیکی بموقع پروژه و بازپرداخت به موقع اقساط است این طرح به رفع این دغدغه ها کمک میکند .
در این طرح پیش فروشنده باید ابتدا از وزارت راه و شهر سازی مجوز گرفته و سپس یک حساب امانی را نزد بانک مسکن افتتاح کند و پیش خریدار نیز مبالغ خود را به آن حساب می ریزد و بانک بر اساس پیشرفت پروژه ، پول را بتدریج به فروشنده می دهد که کارمزد اجرایی این طرح سالانه 100 هزار تومان برای هر قرارداد بعلاوه نیم درصد ارزش پروژه برای کل زمان ساخت می باشد.
همچنین بانک مسکن در سال جاری برنامه های دیگری برای تامین مالی از طریق انتشار اوراق بهادار نظیر صکوک اجاره ، استصناع ، عرضه اوراق رهنی به میزان 3 هزار میلیارد ریال در فاز اول به اتکای تسهیلات پرداختی بانک و پیگیری تامین و اخذ مجوز لیزینگ مسکن از بانک مرکزی را دارد .
بخش سوم: تامین سرمایه بانک از طریق گروه تامین سرمایه بانک مسکن :
شرکت تامین سرمایه بانک مسکن با مجموعه تابعه خود امکان تامین مالی پروژه های توجیه دار شرکت ها و موسسات را دارد.
در این خصوص کافی است شرکتهایی که پروژه های کلان در دست احداث دارند که نیاز به تامین مالی دارد مدارک پروژه خود را جهت بررسی به بانک مسکن ارایه نمایند.
آخرین بروزرسانی 1395/7/4